Prezes banku to zawód na lata
Prezesi polskich banków zasiadają na swoich stanowiskach przez długie lata
19.06.2013 | aktual.: 19.06.2013 12:40
Prezesi polskich banków zasiadają na swoich stanowiskach przez długie lata. Kto z nich jest rekordzistą?
Bogusław Kott zarządza Bankiem Millennium nieprzerwanie od 1989 roku, czyli już 24 lata. Zaraz za nim plasuje się Cezary Stypułkowski, który przez 12 lat stał na czele Banku Handlowego, a od trzech lat zarządza BRE Bankiem. Trzecie miejsce zajmuje Jacek Bartkiewicz, prezes BGŻ między 2002 a 2023 rokiem. Dalej mamy Józefa Wancera na czele Banku BPYH (lata 2002 – 2010) i Stanisława Sikorę, który stanowisko szefa Baku Handlowego w Warszawie objął w 2003 roku.
Polskie środowisko osób, zajmujących kierownicze stanowiska w instytucjach finansowych jest dość hermetyczne, liczy sobie ledwie kilkadziesiąt osób.
*Polecamy: * Zarobki i praca w startupach
- To grupa, która bardzo dobrze się zna. Rotacja w niej jest niewielka. Jeśli zatem już dochodzi do zmiany osób zarządzających instytucjami finansowymi, to najczęściej ich powodem są planowane globalne zmiany w strukturach organizacji, które wymagają akceptacji podejścia strategicznego osoby zarządzającej. – zauważa w rozmowie z serwisem pulshr.pl Magdalena Pałyska z agencji zatrudnienia Experis, która specjalizuje się w prowadzeniu rekrutacji właśnie w sektorze usług finansowych.
Do rotacji częściej dochodzi między osobami z branży, dzięki temu pracownicy zdobywają nowe doświadczenie. Transfery spoza środowiska są niesłychanie rzadkie.
- Spotkałam zaledwie kilka przypadków, kiedy wysokie stanowiska w instytucji finansowej zaproponowano osobom spoza branży. Byli to głównie specjaliści z branży FMCG - przyznaje Magdalena Pałyska na łamach pulshr.pl.
Sam proces rekrutacyjny na stanowiska kierownicze nie różni się specjalnie od rekrutacji na stanowiska branży finansowej. Nieco inne są wymagania samych prezesów, którzy przyzwyczajeni są do wysokich dochodów. Przy ewentualnej zmianie miejsca pracy interesuje ich polepszenie swojej sytuacji finansowej.
Powodem długoletniego pozostawania na stanowisku kierowniczym tych samych osób, jest ich merytoryczne przygotowanie do wykonania danej misji. A misje te zazwyczaj w instytucjach finansowych są długofalowe.
- Jeśli strategia jest realizowana zgodnie z planem, a wyniki finansowe są zgodnie z oczekiwaniami, nie ma podwód do zmiany osób zarządzających instytucją - zauważa Magdalena Pałyska.
MA,WP.PL