Prezes BGK: będzie łatwiej o finansowanie współpracy z Meksykiem
Przedsiębiorcy łatwiej uzyskają finansowanie wymiany handlowej z Meksykiem i współpracy z meksykańskimi przedsiębiorcami - powiedziała we wtorek PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. Możemy finansować wszystkie branże; nie mamy tutaj ograniczeń - dodała.
25.04.2017 16:45
Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w poniedziałek porozumienie o współpracy w sprawie kredytów eksportowych z meksykańskim Krajowym Towarzystwem Kredytowym (Bancomext). Podpisanie porozumienia odbyło się podczas oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Meksyku.
"Jesteśmy polskim bankiem rozwoju, który wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Oferujemy całą paletę rozwiązań dla przedsiębiorców, którzy chcą nawiązać współpracę z meksykańskimi odbiorcami dóbr lub usług, ale także finansujemy inwestycje polskich firm w Meksyku" - podkreśliła prezes BGK.
Zaznaczyła, że porozumienie z Bancomext zakłada współpracę, dzięki której łatwiej będzie uzyskać finansowanie projektów wymiany handlowej między Polską a Meksykiem, projektach w Meksyku z udziałem polskich i meksykańskich przedsiębiorstw, projektach w krajach trzecich z udziałem polskich i meksykańskich przedsiębiorstw, a także innych.
Podkreśliła, że finansowanie można uzyskać w formie współfinansowania, gwarancji i innych instrumentów trade finance.
Daszyńska-Muzyczka powiedziała, że dodatkowo BGK i Bancomext zadeklarowały wymianę informacji i doświadczeń.
"Polscy przedsiębiorcy wychodząc na rynki zagraniczne mogą zaproponować swoim kontrahentom finansowanie Banku Gospodarstwa Krajowego: kredyt, wykup wierzytelności - długoterminowo lub dyskontowanie, postfinansowanie lub potwierdzanie akredytyw - krótkoterminowo" - poinformowała prezes BGK.
Zaznaczyła, że uzupełniająco polski przedsiębiorca może skorzystać z różnego rodzaju gwarancji, np. zwrotu zaliczki.
"Finansujemy także firmy planujące inwestycje poza granicami Polski np. budowę zakładów produkcyjnych polskich grup kapitałowych" - powiedziała prezes BGK.
"Możemy finansować wszystkie branże - nie mamy tutaj ograniczeń. Co do zasady zagraniczny kontrahent musi być nabywcą polskich towarów lub usług - wówczas BGK może udostępnić swoje finansowanie" - powiedziała Daszyńska-Muzyczka.
Prezes BGK podkreśliła, że wartość jednostkowego finansowania w przypadku finansowań krótkoterminowych opartych o akredytywy jest bardzo różna, zaczyna się od kilku tysięcy dolarów a kończy na kilkudziesięciu milionach USD.
"W przypadku finansowań długoterminowych kwoty finansowań to zwykle kilkanaście - kilkadziesiąt milionów dolarów amerykańskich. Możliwe są także jeszcze większe transakcje, w których BGK występuje jako lider konsorcjum złożonego z kilku banków" - zaznaczyła.
Daszyńska-Muzyczka powiedziała, że BGK od 2012 roku finansuje meksykańską kopalnię węgla, która kupiła polskie maszyny górnicze: obudowy ścianowe, przenośniki ścianowe, przenośniki podścianowe oraz kruszarki od spółki Famur.
"Udzieliliśmy finansowania w formie wykupu wierzytelności na kwotę 19 mln dolarów amerykańskich z okresem finansowania siedem lat. Warto podkreślić, że realizacja transakcji przebiegła bezproblemowo, współpraca ze stroną meksykańską jest bardzo dobra, a spłaty dokonywane są terminowo" - zaznaczyła. Dodała, że transakcja została przeprowadzona przez BGK wspólnie z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA, z której ubezpieczenia BGK często korzysta przy tego typu finansowaniach.
Dodała, że w 2015 roku BGK udzielił kredytu na budowę zakładu produkcyjnego w Meksyku, który należy do polskiej grupy kapitałowej Boryszew. "Jest to fabryka motoryzacyjna, produkująca komponenty dla Audi i Volkswagena. Finansowanie z BGK dotyczy budowy zakładów w Meksyku, Chinach i Indiach i opiewa na kwotę 17 mln dolarów amerykańskich. Okres spłaty kredytu wynosi pięć lat" - powiedziała Daszyńska-Muzyczka.
Z Miasta Meksyk Katarzyna Nocuń