Trwa ładowanie...
dj1iowo

Prezes PAA będzie weryfikował wnioski o przewożenie odpadów promieniotwórczych

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki (PAA)
będzie weryfikował wnioski o wydanie zezwolenia na przewożenie po
terytorium Polski odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa
jądrowego - podało we wtorek CIR.

Share
dj1iowo

Rząd wydał we wtorek rozporządzenie w sprawie udzielania zezwolenia oraz zgody na przywóz i wywóz z Polski oraz tranzyt przez nasze terytorium odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego, przedłożone przez ministra środowiska - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Prezes PAA będzie miał obowiązek weryfikacji wniosków o wydanie zezwolenia na przewożenie tych materiałów. Poprawnie wypełniony wniosek będzie przesłany właściwemu organowi państwa członkowskiego Unii Europejskiej, będącego państwem tranzytu lub państwa przeznaczenia. W przypadku wykrycia braków we wniosku prezes Agencji będzie wzywał podmiot do uzupełnienia dokumentu o informacje przewidziane przez Komisję Europejską w dokumencie standardowym.

Nowe przepisy wprowadzą ponadto pojęcie tzw. klauzuli automatycznej zgody, jeśli chodzi o przemieszczenie odpadów i wypalonego paliwa jądrowego. Klauzula przewiduje, że jeżeli w ciągu dwóch miesięcy od daty potwierdzenia otrzymania wniosku, nie będzie odpowiedzi ze strony organu państwa tranzytu lub państwa przeznaczenia - wniosek taki będzie uznany za przyjęty.

Rozporządzenie dostosowuje polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej.

dj1iowo

Podziel się opinią

Share
dj1iowo
dj1iowo