Trwa ładowanie...
d3w31ma

Prezes PGE spodziewa się utrzymania tendencji wzrostowych na rynku energii

...

Share
d3w31ma

13.03. Warszawa (PAP) - Prezes PGE (Zobacz notowania spółki ») Marek Woszczyk spodziewa się kontynuacji wzrostów cen energii na rynkach terminowym i spotowym.

"Na rynku terminowym i spotowym widać tendencje wzrostowe, rynek energii odbił. Myślę, że ten trend będzie utrzymywany, pytanie tylko o jego dynamikę. Popyt na energię, zwłaszcza popyt w szczycie będzie o tym decydować" - powiedział Woszczyk na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami.

Prezes wskazał, że wzrostowi zapotrzebowania na energię, a więc i wzrostom cen energii sprzyja poprawa sytuacji gospodarczej. Na wzrost cen na rynku energii wpływ też będą mieć interwencje na rynku CO2 i regulacje prawne.

d3w31ma

Przedstawiciele spółki zauważają jednak, że kontrakty na ten rok spółka zawarła w ubiegłym roku.

"W tym roku nadal będziemy się zmagać ze spadającą ceną energii. Ceny, które będziemy osiągać w 2014 roku są efektem kontraktów zawartych w 2013 roku. Te ceny będą wpływać na wyniki w wytwarzaniu i sprzedaży" - powiedziała Magdalena Bartoś, dyrektor zarządzająca ds. ekonomiczno-finansowych spółki.

PGE podała w prezentacji, że spadek cen hurtowych energii wyniesie ok. 15-20 zł/MWh.

"Ten rok będzie dla nas trudny, trudniejszy niż 2013 rok" - powiedziała Bartoś.

d3w31ma

Wcześniej, podczas telekonferencji Bartoś powiedziała, że EBITDA grupy będzie w tym roku pod presją, a wyniki w segmentach obrotu hurtowego i sprzedaży detalicznej będą "widocznie" słabsze rok do roku.

Pomimo trudnego otoczenia PGE chce generować solidne przepływy gotówkowe.

W 2013 roku grupa wygenerowała prawie 8 mld zł środków pieniężnych z działalności operacyjnej. Na koniec 2013 roku spółka miała 3,1 mld zł środków pieniężnych netto.

PGE chce zmienić strukturę bilansu, by była coraz bardziej optymalna. Nie podaje na razie szczegółów.

"Przygotowujemy się do finalnego kształtu finansowania strategii rozwoju grupy" - powiedziała Bartoś, dodając, że wartość planowanych inwestycji w kolejnych latach i sposób ich finansowania spółka przedstawi przy okazji publikowania zaktualizowanej strategii.

PGE zapowiada publikację nowej strategii na kwiecień-maj tego roku.(PAP)

pel/ ana/

d3w31ma

Podziel się opinią

Share
d3w31ma
d3w31ma