Trwa ładowanie...
pkp cargo

Prezes PKP Cargo zrezygnował ze stanowiska

Prezes PKP Cargo Wojciech Balczun zrezygnował z pełnienia tej funkcji - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes PKP SA Jakub Karnowski.

Share
Prezes PKP Cargo zrezygnował ze stanowiska
Źródło: Jupiterimages
d3qaxj1

Prezes PKP Cargo Wojciech Balczun zrezygnował z pełnienia tej funkcji - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes PKP SA i szef grupy PKP Jakub Karnowski.

- Dzisiaj pan prezes złożył na moje ręce, jako przewodniczącego rady nadzorczej PKP Cargo, rezygnację z pełnienia funkcji prezesa PKP Cargo - powiedział Karnowski na konferencji prasowej.

d3qaxj1

Balczun przypomniał, że funkcję prezesa PKP Cargo pełnił przez pięć lat. Obecnie jest też m.in. przewodniczącym rady nadzorczej PLL LOT.

- Czuję już od jakiegoś czasu, że potrzebuję nowej energii w zakresie realizacji swoich własnych celów i ambicji. Dzisiaj szczegółowo nie powiem, czego dotyczą moje plany zawodowe, ale otrzymałem bardzo ciekawą propozycję o charakterze międzynarodowym. To jest dla mnie bardzo interesująca propozycja, daje mi przejście na trochę inny poziom - powiedział na konferencji Balczun. Nie chciał ujawnić, z jakiej branży dostał propozycję. - W niedługim czasie będzie wiadomo - dodał.

Karnowski wyjaśnił, że Balczun na mocy kontraktu przez 3 miesiące będzie jeszcze do dyspozycji spółki. Dodał, że do czasu wyboru nowego prezesa p.o. szefa spółki będzie pełnił członek zarządu PKP Cargo Marek Zaleśny.

- Decyzja, którą podjął prezes Balczun, nie była dla nas totalnie zaskakująca. Przygotowania do wyboru nowego prezesa trwają, prowadzone są rozmowy. Rozważamy różne osoby, również takie, które dotychczas uczestniczyły w zarządzaniu Cargo, (...) rozpatrywane są osoby z zewnątrz i z wewnątrz - powiedział.

d3qaxj1

Karnowski poinformował, że PKP jeszcze w tym tygodniu może wybrać doradców przy prywatyzacji PKP Cargo.

- Już zebraliśmy oferty na konsorcja, w których są doradcy. Prawdopodobne jeszcze dzisiaj - czekamy na formalne potwierdzenie ze strony ministerstwa, że możemy przystąpić do następnego etapu, konkretnie dokonać wyboru doradcy. Zrobimy prawdopodobnie to jeszcze w tym tygodniu - przy założeniu, że taka zgoda ministerstwa nastąpi - powiedział.

Wyjaśnił, że spółka będzie chciała sprzedać jak najwięcej akcji. - Z zastrzeżeniem, że pozostaniemy większościowym właścicielem Cargo, czyli 50 proc. minus jedną akcję, będziemy chcieli sprzedać, żeby uzyskać jak największy przychód, zachowując jeszcze na pewien czas kontrolę nad spółką - dodał.

Przypomniał, że PKP Cargo planuje debiut na GPW pod koniec 2013 r.

PKP Cargo to największy polski kolejowy przewoźnik towarowy.

PKP Cargo wypracowało w 2012 roku około 340 mln zł zysku netto. PKP Cargo spodziewa się, że w 2013 r. przewiezie ok. 117,6 mln ton ładunków i wypracuje 567,4 mln zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA) przy przychodach wynoszących ok. 4,8 mld zł. W 2013 r. wynik netto wyniesie 251,9 mln zł.

d3qaxj1

Podziel się opinią

Share
d3qaxj1
d3qaxj1