Prezes ZUS i 4 inne osoby zatrzymane przez ABW ws. korupcji

ABW zatrzymała pod zarzutem korupcji prezesa ZUS Sylwestra R. i 4 inne osoby z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Katarzyna Szeska. Rzeczniczka ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska potwierdza jedynie, że funkcjonariusze Agencji wkroczyli do ZUS.

Prezes ZUS i 4 inne osoby zatrzymane przez ABW ws. korupcji
Źródło zdjęć: © WP.PL

Jak poinformowała Szeska, śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Szczecinie, która udziela dalszych informacji w sprawie.
_ Sylwestrowi R. przedstawiono sześć zarzutów o charakterze korupcyjnym. Na podstawie postanowienia Prokuratury Okręgowej w Szczecinie został on zatrzymany, podobnie jak cztery pozostałe osoby, którym także przedstawiono zarzuty o charakterze korupcyjnym _ - dodała Szeska.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz poinformowała PAP, że wobec zatrzymanych prezesa ZUS Sylwestra R. i kilku innych wysokich urzędników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów o charakterze korupcyjnym".

Jak poinformowała Wojciechowicz, "do dyspozycji Prokuratury Okręgowej w Szczecinie" zatrzymano oprócz prezesa dyrektora Oddziału ZUS w Szczecinie Tadeusza D., jego zastepcę Jana A., kierownika referatu remontów, inwestycji i zamówień publicznych szczecińskiego Oddziału Leszka Sz. oraz prywatnego przedsiębiorcę Henryka M.

41-letni Sylwester R. został powołany na prezesa ZUS w listopadzie 2007 r. przez premiera Donalda Tuska. Zastąpił na tej funkcji Pawła Wypycha, który jest dziś doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sylwester R. od stycznia 2004 był członkiem zarządu ZUS ds. administracyjno-technicznych. Nadzorował pion inwestycji i zamówień publicznych, przez pewien czas odpowiadał także za pion finansowy.

Pod jego nadzorem w ZUS wdrożono program oszczędności kosztów opracowany przez Deloitte Polska. Finansista, pracownik naukowy SGH, gdzie kończy doktorat. Pracował w bankowości, uczestniczył także w projektach systemowych, m.in. współtworzył koncepcję finansowania kas chorych. _ Po zatrzymaniu prezesa ZUS Sylwestra R. - zgodnie z regulaminem centrali ZUS - jego obowiązki pełnią członkowie zarządu. Nadzorują oni podległe piony - zgodnie ze swymi kompetencjami, albo przekazują kierownictwo jednemu z członków zarządu _ - poinformował PAP dyrektor biura prasowego Zakładu Przemysław Przybylski.

Nie wiadomo jeszcze, jakie decyzje w tej sprawie zapadną. Prezesa ZUS powołuje premier.

Przybylski zapewnił, że klienci ZUS nie powinni odczuć żadnej zmiany w funkcjonowaniu Zakładu po zatrzymaniu prezesa. "Pieniądze obywateli są bezpieczne". Do 10 lat więzienia może grozić zatrzymanemu we wtorek przez ABW prezesowi ZUS Sylwestrowi R. Jak poinformowała PAP szczecińska prokuratura, chce ona postawić prezesowi R. sześć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

Za przyjęcie łapówki lub korzyści osobistej w związku z pełnieniem funkcji publicznej Kodeks karny przewiduje do 8 lat więzienia. Jeśli osoba pełniąca funkcję publiczną miałaby dodatkowo dopuścić się za łapówkę działania sprzecznego z prawem, podlega karze do 10 lat. Szczecińska prokuratura w co najmniej jednym przypadku zakwalifikowała czyn prezesa R. z tego właśnie paragrafu.

Rzecznik szczecińskiego ZUS Piotr Tolko powiedział PAP, że ABW od rana działa na terenie szczecińskiego oddziału. Jak dodał, pracownicy ZUS nie mają informacji o szczegółach postępowania ani tego, czym interesują się funkcjonariusze. Rzecznik nie wiedział, czy do zatrzymania dyrektora oddziału i innych wysokich urzędników doszło na terenie szczecińskiego ZUS. Podkreślił, że oddział funkcjonuje normalnie, kierowanie nim przejęli zastępcy szefa oddziału ZUS w Szczecinie.

Rzeczniczka prokuratury Małgorzata Wojciechowicz poinformowała, że dyrektorowi szczecińskiego oddziału ZUS Tadeuszowi D. mają być przedstawione zarzuty za uzależnienie od łapówki wykonania czynności służbowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej, za co grozi do 10 lat więzienia. D. postawiono także zarzut udzielenia albo obietnicy udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji (8 lat). Pozostałe zatrzymane osoby, czyli zastępca Tadeusza D. - Jan A., kierownik referatu remontów, inwestycji i zamówień publicznych szczecińskiego Oddziału ZUS Leszek Sz. oraz biznesmen Henryk M. mają usłyszeć zarzuty udzielenia bądź obietnicy udzielenia korzyści majątkowej osobie publicznej. Rzeczniczka podkreśliła, że prokuratura ma 48 godzin na przesłuchanie i przedstawienie zarzutów zatrzymanym.

Paweł Wypych, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego i b. prezes ZUS, powiedział we wtorek PAP, że premier Donald Tusk powinien jak najszybciej powołać kogoś, kto będzie pełnił obowiązki prezesa ZUS, do czasu wyłonienia w konkursie nowego szefa instytucji. _ Sytuacja w ZUS jest dramatyczna _ - ocenił.

Wypych był prezesem ZUS przed zatrzymanym we wtorek pod zarzutem korupcji Sylwestrem R. 41-letni Sylwester R. został powołany na prezesa ZUS w listopadzie 2007 r. przez premiera Donalda Tuska. Sylwester R. od stycznia 2004 był członkiem zarządu ZUS ds. administracyjno-technicznych. Nadzorował pion inwestycji i zamówień publicznych, przez pewien czas odpowiadał także za pion finansowy.

Zatrzymanie Sylwestra R. Wypych określił jako bardzo złą informację dla ZUS-u. Jego zdaniem, nieprawidłowości mogą dotyczyć np. remontu któregoś z obiektów należących do ZUS. _ Powstają wątpliwości co do sprawności działania tej instytucji. Zatrzymanie podważa zaufanie obywateli do instytucji państwowych, a ZUS jest już w tej chwili jedną z bardziej nielubianych _ - podkreślił.

Doradca prezydenta dodał, że w piątek na wniosek zatrzymanego prezesa ZUS została odwołana osoba, która odpowiadała za pion finansowy. _ Tę jurysdykcję przejął osobiście prezes. Nie powołano żadnego członka zarządu ds. finansowych _ - zaznaczył.

_ Sytuacja ZUS-u jest w tej chwili bardzo zła. Wymaga błyskawicznej reakcji premiera Donalda Tuska. Premier powinien powierzyć komuś kierowanie ZUS do czasu jej rozwiązania _ - powiedział Wypych.

Jak zauważył, powołanie nowego prezesa ZUS musi być poprzedzone konkursem, co zajmuje sporo czasu. _ Tymczasem mamy niedaleko do końca roku. ZUS będzie musiał zaciągnąć duże zobowiązania kredytowe _ - przypomniał.

Wypych podkreślił, że gdy został prezesem ZUS Sylwester R. był już członkiem zarządu. Według prezydenckiego doradcy, cieszył się on dobrą opinią, szczególnie jeśli chodzi o zdolności organizacyjne. _ Pracowaliśmy wspólnie pół roku. Miał dosyć dużą autonomię, bo tak jest zbudowana struktura ZUS _ - dodał.

Wypych stwierdził, że gdy był prezesem ZUS nie dotarły do niego żadne niepokojące sygnały o możliwości podejmowania nielegalnych działań przez Sylwestra R.

Źródło artykułu:PAP
zusprezesabw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)