Trwa ładowanie...
d10airs

Prezydent Cypru ostrzega trojkę, że może być zmuszony do dymisji

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis ostrzegł w niedzielę w Brukseli przedstawicieli trojki, że partie polityczne w jego kraju mogą go zmusić do ustąpienia - poinformowały cypryjskie media.

d10airs

- Chcecie doprowadzić do mojej dymisji? - pytał szefów Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, czyli trojki, Anastasiadis podczas negocjacji ostatniej szansy. Jego wypowiedzi przytacza agencja CNA, powołując się na źródła w pałacu prezydenckim w Nikozji.

- Jeśli tego właśnie chcecie, to powiedzcie to - dodał cypryjski prezydent. - Proponuję rozwiązanie, a wy go nie akceptujecie. Proponuję kolejne i to samo. Co chcecie, żebym zrobił? - pytał Anastasiadis.

Konserwatywny prezydent, który przed zaledwie miesiącem zastąpił komunistycznego szefa państwa Dimitrisa Christofiasa, krytykował przede wszystkim wymagania KE i MFW dotyczące przyszłości najważniejszego cypryjskiego banku, Bank of Cyprus.

Według CNA Anastasiadis około godz. 20 czasu polskiego rozmawiał z przewodniczącym parlamentu Cypru Jannakisem Omiru, który jest szefem Ruchu Socjaldemokratów (KISOS).

d10airs

We wtorek cypryjski parlament odrzucił projekt ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych, który był jednym z warunków otrzymania przez Cypr zagranicznej pomocy finansowej w wysokości 10 mld euro dla uratowania kraju przed niewypłacalnością.

Zgromadzenie Demokratyczne (DISY), czyli partia prezydenta, dysponuje w parlamencie 20 z 56 miejsc. Aby przyjąć ustawy związane z ewentualnym porozumieniem z pożyczkodawcami będzie potrzebowała poparcia innych dużych partii: komunistycznego ugrupowania AKEL (19 miejsc), centroprawicowej DIKO (8 miejsc) i KISOS (5 miejsc). (PAP)

d10airs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10airs