Prezydent podpisał nowelizację specustawy o terminalu LNG

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację specustawy o terminalu LNG - poinformowała w środę prezydencka kancelaria. Ustawa rozszerza listę inwestycji w infrastrukturę gazową budowanych z uproszczeniem procedur administracyjnych.

18.06.2014 16:40

Na mocy obowiązującej od 2009 r. specustawy w Świnoujściu powstaje terminal skroplonego gazu ziemnego LNG oraz gazociągi w północno-zachodniej części Polski o łącznej długości ok. 940 km, łączące terminal z siecią gazową.

Znowelizowana ustawa obejmuje szereg nowych inwestycji - przede wszystkim gazociągi o długości 3,4 tys. km. Są wśród nich nowe połączenia z Litwą i Słowacją oraz rozbudowa istniejącego interkonektora z Czechami, a także ponad 10 krajowych gazociągów. Dodatkowo na liście znalazła się budowa magazynów gazu o pojemności nie mniejszej niż 250 mln m sześc.

Nowela upraszcza procedury administracyjne towarzyszące tym inwestycjom. W ocenie skutków regulacji przyspieszenie oszacowano na 14 do 23 miesięcy dzięki m.in.: natychmiastowej wykonalności decyzji administracyjnych, skróceniu terminów ich skarżenia, rozpatrywania odwołań, wydawania pozwoleń na budowę, wyeliminowaniu konieczności wprowadzania gazociągów do planów zagospodarowania przestrzennego, itp.

Uzasadniając potrzebę noweli, rząd podkreślał, że istniejąca krajowa sieć gazowa nie pozwala w sposób efektywny rozprowadzić po całym kraju gazu z terminala LNG. W przypadku ustania dostaw ze Wschodu, do niektórych regionów, szczególnie południowo-wschodnich, nie da się dostarczyć odpowiednich ilości gazu z innych kierunków. W celu umożliwienia przesyłania gazu ze źródeł zlokalizowanych w innych częściach Polski konieczne jest usunięcie "wąskich gardeł" w systemie przesyłowym, występujących m.in. na magistralach przesyłowych. Stąd objęcie specustawą kolejnych gazociągów.

Według ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, dzięki nowelizacji ustawy poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski wzrośnie. Dodatkowo nowelizacja będzie "katalizatorem wielkich inwestycji w sektorze energetycznym", prowadzących do wykorzystania w pełni potencjału terminala. W ocenie Karpińskiego ustawa - poprzez usprawnienie procesu inwestycyjnego - odblokuje potencjał spółek Skarbu Państwa, które mają w swoim portfelu projekty o wartości 18 mld złotych do 2020 r.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)