Trwa ładowanie...
d3dyupt
27-05-2015 19:05

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji decyzji ws. zasobów własnych UE

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę upoważniającą go do ratyfikacji decyzji Rady UE ws. systemu zasobów własnych UE. Da to Polsce podstawę prawną do wpłaty składki członkowskiej do budżetu UE, która na lata 2014-2020 szacowana jest na 33 mld 600 mln euro.

d3dyupt
d3dyupt

Zasoby własne budżetu UE służą finansowaniu budżetu ogólnego Unii Europejskiej. Należą do nich m.in. dochody z opłat celnych czy składki państw członkowskich zależne od dochodu narodowego brutto (DNB), które stanowią obecnie największe źródło środków finansowych UE. Niemcy, Holandia, Austria, Szwecja i Zjednoczone Królestwo korzystają jednak z określonych zniżek (tzw. korekt) przy obliczaniu składek, które zmniejszają wkład tych państw do budżetu UE. Chodzi o tzw. rabat brytyjski oraz korekty przyznane Niemcom, Austrii, Szwecji i Holandii.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta w środowym komunikacie, nowa decyzja Rady UE wprowadza stosunkowo niewiele nowych rozwiązań w porównaniu do nadal obowiązującej decyzji. "Decyzja ta stanowi jednak nowy akt prawny, który uchyla przepisy poprzedniej decyzji i określa zobowiązania finansowe RP wobec UE na lata 2014-2020" - zaznaczono. Nowa decyzja jest podstawą przekazywania do budżetu UE wpłat z tytułu naszej własnej składki członkowskiej. W okresie 2014-2020 szacowna jest ona na 33 mld 600 mln euro. Rocznie daje to około 4 mld 800 mln euro.

Prognoza ta została opracowana zgodnie z metodologią Komisji Europejskiej oraz zgodnie z przewidywanym tempem rozwoju gospodarczego państw Unii Europejskiej, w tym także polskiego dochodu narodowego brutto.

W komunikacie wskazano, że wprowadzone nową decyzją zmiany w mechanizmach korekcyjnych będą skutkowały dla Polski niewielkim zmniejszeniem wpłat - o ok. 11 mln euro średniorocznie.

d3dyupt

Ponadto - jak poinformowano - "po zakończeniu procesu ratyfikacji nowej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie, co może nastąpić w 2015 r. lub 2016 r., Polska, jak i pozostałe państwa, z mocą wsteczną zapłacą wydatki na rzecz mechanizmów korekcyjnych za lata 2014 i 2015". "W przypadku Polski szacuje się, że wyniosą one łącznie za dwa lata ok. 206 mln euro" - wskazano w komunikacie.

Decyzja Rady UE obowiązuje wszystkie państwa członkowskie i będzie stosowana bezpośrednio, bez potrzeby transponowania jej przepisów do krajowych porządków prawnych, ale wejdzie w życie dopiero po zatwierdzeniu jej przez wszystkie państwa członkowskie.

Z danych MSZ wynika, że Polska wciąż jest największym beneficjentem w UE. W 2014 r. otrzymaliśmy ponad 17 mld euro, a wpłaciliśmy nieco ponad 4 mld euro.

d3dyupt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dyupt