Trwa ładowanie...

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji umowy podatkowej z Singapurem

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Singapurem o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji umowy podatkowej z SingapuremFot: AFP/GEORGES GOBET
d1raq0u
d1raq0u

W komunikacie wyjaśniono, że nowa umowa ma zastąpić obecnie obowiązującą, którą podpisano w 1993 r. Uwzględnia ona rozwiązania zastosowane w nowej wersji tzw. Modelowej Konwencji OECD z 2010 r.

Zgodnie z komunikatem, główną przesłanką nowej umowy jest wzmocnienie współpracy między Polską i Singapurem i ograniczenie skali nadużyć podatkowych. Umowa dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Wskazano, że w stosunku do wszystkich kategorii dochodów, których dotyczy umowa, podatek będzie liczony według metody tzw. zaliczenia proporcjonalnego.

"Zmiana metody naliczania podatków, w stosunku do poprzednio obowiązującej metody wyłączenia z progresją, wynika z rozwiązań stosowanych w Singapurze, które mogłyby być podstawą do uchylania się od opodatkowania polskich rezydentów. Metoda odliczenia proporcjonalnego gwarantuje pełniejszą kontrolę nad dochodami uzyskanymi za granicą przez polskich podatników i usuwa podwójne opodatkowanie dochodów" - napisano w komunikacie.

Szacuje się, że wejście w życie nowej umowy nie spowoduje zmiany wysokości dochodów budżetowych z uwagi na fakt, iż zdecydowana większość przepływów finansowych między Polską a Singapurem dotyczy tych kategorii dochodów, w stosunku, do których metoda obliczania należności nie została zmieniona.

d1raq0u

Nowa umowa zawiera przepisy regulujące wymianę informacji podatkowych, np. pełną klauzulę wymiany informacji, co jest zbieżne z polityką zarówno Ministerstwa Finansów jak i OECD.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w umowie znalazła się tzw. klauzula przekazania, która będzie dotyczyć dochodów przekazywanych z Polski do Singapuru. Podobne rozwiązanie przyjęto, np. w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych z Cyprem, Zjednoczonym Królestwem i z Irlandią.

"Wejście w życie umowy nie będzie miało ujemnego skutku dla dochodów budżetowych a jej postanowienia nie są sprzeczne z polskim prawem wewnętrznym ani z prawem Unii Europejskiej" - zaznaczono w komunikacie.

d1raq0u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1raq0u