Prezydent podpisał ustawę okołobudżetową
Zamrożenie funduszu wynagrodzeń w sektorze finansów publicznych - to jedno z rozwiązań przewidzianych w podpisanej w poniedziałek przez prezydenta Bronisława Komorowskiego tzw. ustawie okołobudżetowej.
Jak poinformowała w poniedziałek na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (ustawa okołobudżetowa) tworzy normatywne podstawy gromadzenia dochodów i dokonywania wydatków publicznych w taki sposób, aby w danym roku budżetowym możliwe było zrealizowanie ustawy budżetowej. Wprowadzone w wyniku jej uchwalenia zmiany znajdują swoje odzwierciedlenie i wymierną korelację w kwotach ujętych w projekcie budżetu państwa na rok 2015.
Ustawa okołobudżetowa przewiduje zmiany w szeregu ustaw. "Podobnie jak w latach ubiegłych podstawowym celem ustawy jest przeciwdziałanie pogłębianiu się stanu nierównowagi finansowej w państwie. W celu zahamowania szybkiego wzrostu poziomu państwowego długu publicznego wprowadza się szereg przepisów zamrażających na rok 2015 wynagrodzenia oraz świadczenia w sektorze finansów publicznych" - napisano w komunikacie.
Wyjaśniono, że podstawowym celem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym jest przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania wyrobów tytoniowych właściwymi stawkami akcyzy. Przewiduje ona rozszerzenie ustawowej definicji produkcji wyrobów tytoniowych. Wskazuje, że produkcją papierosów jest również ich wytwarzanie, także przez konsumenta, przy użyciu maszyny do wytwarzania papierosów.
"W przypadku nielegalnej produkcji papierosów status podatnika przysługiwać będzie osobie fizycznej, osobie prawnej oraz jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, która produkuje papierosy, a także każdej innej osobie, która uczestniczy w ich produkcji. W sytuacji, gdy obowiązek podatkowy ciążyć będzie na kilku podatnikach z tytułu nielegalnej produkcji papierosów będą oni ponosić odpowiedzialność solidarną" - poinformowano. Nowelizacja wprowadza także sankcyjną (karną - PAP) stawkę podatkową.
W komunikacie wskazano, że pozostałe zmiany dotyczą m. in.: świadczeń finansowanych z Funduszu Pracy, zasad organizacji rezydentur, Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz systemu powiadamiania ratunkowego. Ponadto w ustawie okołobudżetowej poruszono problemy związane z procedurami wykonywania budżetu państwa, uregulowano sprawy spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, czy zadania finansowanych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawa okołobudżetowa reguluje także m.in.: kwestie sposobu finansowania i reguł współpracy między organami administracji rządowej a ministrem spraw zagranicznych w zakresie wykonywania zadań w placówkach zagranicznych; zasady dokonywania zmian w planie finansowym Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa; finansowania zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży; finansowania zadań z zakresu mieszkalnictwa; wydatkowania i rozliczania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.
Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2015 r.