Trwa ładowanie...
d17zn9t

Prezydent podpisał ustawę powołującą Krajową Administrację Skarbową

Warszawa, 28.02.2017 (ISBnews) - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawę - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej i ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, podała Kancelaria Prezydenta.

Share
d17zn9t

"Celem ustawy jest przede wszystkim dostosowanie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej do postanowień ustawy z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2024) oraz ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2001). Ponadto w uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że ustawa ma na celu usprawnienie utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej i usunięcie wątpliwości w stosowaniu niektórych przepisów" - czytamy w informacji Kancelarii Prezydenta.

Krajowa Administracja Skarbowa, łącząca kompetencje administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej, rozpoczyna działalność 1 marca br.

"Dla mnie jest to niezwykle ważny moment i chciałem podziękować ministrowi [Marianowi] Banasiowi, który to wszystko zaprojektował i doprowadził do tego momentu, gdzie rozpoczynamy nową historię w obszarze administracji skarbowej i podatkowej w Polsce" - powiedział Morawiecki dziennikarzom podczas uroczystości inauguracji Krajowej Administracji Skarbowej oraz nadania jej sztandaru.

d17zn9t

Banaś został szefem Krajowej Administracji Skarbowej.

KAS zyska też dodatkowe uprawnienia, które mają pomóc w walce z nieuczciwymi przedsiębiorcami, m.in.: kontrole bez uprzedzenia, dostęp do dokumentów firmowych objętych tajemnicą czy wykorzystanie psów tropiących. KAS będzie również gromadziła wszystkie dane o podatnikach, podkreślił Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT "Cyfrowa Polska".

Wraz z wejściem KAS zniesiony zostanie obowiązek zawiadamiana podatnika o zamiarze wszczęcia postępowania kontrolnego. Jeśli zachodzi podejrzenie, że podatnik specjalnie nie przestrzega przepisów oraz istnieją okoliczności do niezwłocznego przeprowadzenia kontroli, będzie mogła zostać wszczęta na podstawie samej legitymacji służbowej urzędnika. A ten będzie miał prawo zażądać od kontrolowanego podmiotu udostępnienia nie tylko wszystkich dokumentów związanych z przedmiotem postępowania, ale także udostępnienia towarów, środków przewozowych, łączności czy urządzeń technicznych w ramach prowadzonej kontroli. Kontrola będzie możliwa zarówno w urzędzie celno-skarbowym, w siedzibie firmy, miejscu prowadzenia czy przechowywania ksiąg podatkowych oraz ?w każdym innym miejscu związanym z prowadzoną przez kontrolowanego działalnością" czyli np. w mieszkaniu.

"Tak szerokie uprawnienia kontrolne, które ma KAS wśród części przedsiębiorców mogą budzić szereg wątpliwości. Jednak wykorzystanie ich w słusznym celu, czyli do walki z faktycznymi oszustami podatkowymi może dość szybko dać pozytywne efekty i skutecznie walczyć z patologią" - ocenia prezes ZIPSEE "Cyfrowa Polska" Michał Kanownik, cytowany w komunikacie.

Zdaniem Kanownika, uczciwi przedsiębiorcy powinni mieć poczucie, że prawo nie działa przeciwko nim oraz że będzie ich chronić przed oszustami. Dlatego - według niego - warto pomyśleć o narzędziach chroniących uczciwych przedsiębiorców np. poprzez uregulowanie kwestii "dobrej wiary".

(ISBnews)

d17zn9t

Podziel się opinią

Share
d17zn9t
d17zn9t