Prezydent podpisał ustawy dotyczące międzynarodowych umów podatkowych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał cztery ustawy dotyczące ratyfikacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania bądź umów przewidujących wymianę informacji podatkowych - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał ustawy dotyczące międzynarodowych umów podatkowych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

16.11.2012 | aktual.: 16.11.2012 19:14

Prezydent podpisał ustawę "o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz Protokołem".

Kancelaria wskazała, że konwencja ta, podobnie jak wiele innych ratyfikowanych przez Polskę, oparta jest na aktualnej wersji Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. - Będzie ona miała zastosowanie do osób fizycznych i prawnych - rezydentów w Polsce lub w Kanadzie bądź w obu tych krajach - podano.

"Konwencja pozwoli zapobiegać szkodliwemu zjawisku międzynarodowego, podwójnego opodatkowania, w tym wypadku w dwustronnych stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą" - zaznaczono. Wskazano, że konwencja przewiduje pełną klauzulę wymiany informacji między Polską i Kanadą.

Prezydent podpisał też ustawę "o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką San Marino o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w San Marino dnia 31 marca 2012 r." Także ta umowa została przygotowana w oparciu o wybrane postanowienia Modelowej Konwencji OECD dotyczące wymiany informacji w sprawach podatkowych.

"Ze względu na stosowane rozwiązania podatkowe, OECD umieściła San Marino na tzw. szarej liście krajów, które nie stosują międzynarodowych standardów w dziedzinie opodatkowania. San Marino figurowało na niej do 2010 r., kiedy to (...) umieszczono San marino na tzw. białej liście państw, które wdrożyły międzynarodowo uzgodnione standardy podatkowe" - wyjaśniła kancelaria prezydenta.

Według kancelarii zawarcie umowy z San Marino stało się możliwe po zmianie podejścia administracji tego kraju do kwestii wymiany informacji podatkowych.

Zgodnie z komunikatem prezydent podpisał także ustawę "o ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga, zmieniającego Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku".

"W odniesieniu do odsetek, Protokół redukuje stawki opodatkowania odsetek u źródła do 5 proc. Analogiczne stawki zamieszczono w szeregu innych umów podatkowych renegocjowanych przez Polskę w okresie ostatnich kilku lat" - wyjaśniono w komunikacie. Ponadto Protokół wprowadza m.in. zmianę dotyczącą opodatkowania dywidend, dostosowując przepisy Konwencji do przepisów wewnętrznych obu krajów.

Kolejna podpisana przez prezydenta ustawa, to ustawa "o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Islandii o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Islandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku".

"Zasadniczą przesłanką ratyfikowania Protokołu jest zmiana, w stosunku do obowiązującej dotychczas umowy z Islandią, metody unikania podwójnego opodatkowania dochodów osiąganych przez polskich rezydentów w Islandii, na metodę wyłączenia z progresją (dotychczas była to metoda tzw. zaliczenia proporcjonalnego)" - poinformowano w komunikacie.

"Wprowadzona zostaje tzw. pełna klauzula wymiany informacji podatkowych, zgodnie z którą możliwe będzie żądanie informacji, nawet jeśli drugie z Umawiających się Państw nie potrzebuje ich do własnych celów, oraz informacji znajdujących się w posiadaniu instytucji finansowych i banków" - podała kancelaria.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)