Trwa ładowanie...

Prezydent przeciwko cięciom w urzędach?

Prezydent Bronisław Komorowski skierował w piątek do Trybunału
Konstytucyjnego ustawę o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych, która
zakłada zwolnienie 10 proc. pracowników w latach 2011-13 - poinformowała PAP Kancelaria Prezydenta.

Prezydent przeciwko cięciom w urzędach?
d1lwrxy
d1lwrxy

Jest to pierwsza ustawa przygotowana przez rząd Donalda Tuska, której Bronisław Komorowski nie podpisał.

Przyjęta przez Sejm na początku grudnia ustawa zakłada zwolnienie w ramach oszczędności budżetowych 10 proc. pracowników administracji publicznej w latach 2011-2013. Przepisy miały wejść w życie 1 lutego 2011 roku.
Piątek był ostatnim dniem na podjęcie decyzji przez prezydenta w sprawie ustawy.

Ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych dopuszcza "arbitralne zwalnianie" członków korpusu służby cywilnej, co może naruszać zasadę państwa prawnego - tak m.in. Kancelaria Prezydenta motywuje skierowanie tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że ustawa dopuszczając do "zmniejszania zatrudnienia poprzez arbitralne rozwiązywanie stosunków pracy z pracownikami zatrudnionymi na podstawie mianowania" może naruszać zasadę państwa prawnego, a w szczególności zasadę bezpieczeństwa prawnego i wywodzoną z niej zasadę ochrony praw nabytych.

d1lwrxy

Według prezydenckiej kancelarii ustawa skierowana do TK dopuszcza również - oprócz arbitralnego zwalniania członków korpusu służby cywilnej - zmianę istotnych warunków ich zatrudnienia z możliwym jednoczesnym obniżeniem wynagrodzenia.

"Takie rozwiązanie można uznać za sprzeczne z koniecznością zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa poprzez korpus służby cywilnej" - czytamy na stronie prezydenta.

Ponadto - jak podkreślono - wątpliwości co do zgodności z konstytucją wzbudza upoważnienie premiera do dyskrecjonalnego uznania, który z podmiotów (państwowych jednostek budżetowych i innych jednostek sektora finansów publicznych) podlega przepisom ustawy. "Takie rozwiązanie powinno zostać uregulowane w akcie rangi ustawowej" - zaznacza Kancelaria Prezydenta.

- Jesteśmy zgodni z kierunkiem myślenia pana prezydenta. My się cieszymy, bo naszym zdaniem w niektórych instytucjach pewno nie trzeba robić racjonalizacji zatrudnienia, szczególnie w ZUS, bo nakładane są na nie kolejne obowiązki, chociażby jak zmiany w OFE - uważa wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska.

d1lwrxy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lwrxy