Problemy pod oporem

Po wczorajszym słabym pod względem zmienności i aktywności otwarciu tygodnia, które było spowodowane brakiem handlu na rynkach północnoamerykańskich, można było oczekiwać, że dziś będziemy mieli do czynienia z bardziej standardowym charakterem handlu. Poranek rozpoczął się od próby umiarkowanego wzrostu i sforsowania ostatnich maksimów, być może spowodowanych reakcją na silne zachowanie giełdy japońskiej.

Problemy pod oporem
Źródło zdjęć: © Fotolia | AshDesign

18.02.2014 17:56

Niestety sił starczyło jedynie na kilka minut, po czym wróciliśmy do wczorajszego zakresu zmienności. Otoczenie nie pomagało w próbach wzrostu, wszystkie główne rynki europejskie raczej wykazywały chęć lekkiego cofnięcia się, a wzmocniła tę chęć publikacja indeksu ZEW w Niemczech, który okazał się zdecydowanie słabszy od oczekiwanego. Na indeksie WIG20 pozostałą część dnia przebył w zakresie niewielkiej zmienności 2475-2480 pkt, choć były momenty, że wykazywaliśmy się niespotykaną ostatnio relatywną słabością wobec innych rynków. Neutralne otwarcie za oceanem nie mogło w żaden sposób wpłynąć na przebieg naszej sesji. Ostatecznie główne indeksy naszej giełdy WIG i WIG20 zakończyły dzień na minimach spadkiem równo po 0,42 procent. Można by się spodziewać również większej aktywności inwestorów, tymczasem dzisiejsze obroty to nieco ponad 800 mln zł. Najlepiej zachowały się spółki paliwowe, telekomunikacyjne i energetyczne, na przeciwnym biegunie mogliśmy obserwować spółki surowcowe, informatyczne i
deweloperskie.

W gronie największych spółek pozytywnie wyróżniały się PKN Orlen (+0,99%), który próbuje wracać do ostatnich lokalnych maksimów, Orange Polska (+2,08%), Bogdanka (+2,30%), Synthos (+0,39%). Słabiej dziś zaprezentował się KGHM (-1,47%), który po kilku dniach dynamicznego odbicia wyraźnie potrzebował wytchnienia. Wpływ na to miały zapewne notowania surowców, które również nieco się przeceniły. Nie dały powodów do zadowolenia swoim akcjonariuszom akcje Kernela (-3,79%), któremu zaszkodziły dzisiejsze doniesienia o zamieszkach w Kijowie, Banku Handlowego (-2,15%), PGNiG (-1,60%), które wróciło dziś poniżej 5 zł, GTC (-1,39%) i Lotosu (-1,28%)

Spółki z szerokiego rynku sprawiały wrażenie bycia w lepszej kondycji niż te będące w WIG-u 20. W rezultacie indeksy małych i średnich spółek sWIG80 wzrosły symbolicznie o 0,01 proc., a mWIG40 spadł o 0,73 procent. Niestety sytuacja, gdy coraz większe grono małych spółek rusza do wzrostów, pojawia się często w fazie schyłkowej tego wzrostu. W statystyce sesji nieznacznie przeważały spółki spadające, których było 215, wzrosło 151, a 65 nie zmieniło od piątku swojej wyceny.
W segmencie tym ponadprzeciętne wzrosty zaprezentowały Agroton (+26,76%), Budopol (+10,53%), Vindexus (+13,51%), Eurotel (11,99%), Greeneco (+8,22%), Tell (+7,45%). Na drugim biegunie wśród najmocniej spadających spółek znalazły się Plaza Center (-12,66%), Global Energy (-11,69%), Lentex ( 7,36%), NWR (-5,60%). Ciekawa informacja napłynęła ze spółki Boryszew (+1,89%), której walne zgromadzenie zdecydowało o scaleniu akcji w stosunku 1:10. Nie wpłynęło to dziś znacząco na kurs, ale niedawny przypadek Biotonu, któremu wyraźnie to pomogło, może pobudzić apetyty niektórych inwestorów na zyski. Dzisiejsza sesja niestety rozczarowała wielu inwestorów, szczególnie tych, którzy zachęceni wzrostami przystąpili do nabywania akcji w ostatnim czasie. Tymczasem indeks największych spółek podjął tyko z rana próbę przebicia poziomu 2500 pkt, niestety nieudaną. W późniejszej fazie dnia obserwowaliśmy niski zakres zmienności z tendencją do zbliżania się do dolnego ograniczenia ostatnich wahań. W mojej ocenie ostatni wzrost
indeksów trwający od końca stycznia ma dużą szansę na skorygowanie się w najbliższym czasie. Od kilu dni obserwujemy bowiem konsolidację tuż pod poziomem 2500 pkt z nieco nerwowymi i szarpanymi ruchami w jej zakresie. Dzisiejsza sesja świadczy raczej o niechęci strony popytowej do dalszego pchania rynku w górę, a że pole do realizacji zysków jest, to może to skutkować korektą, której potencjalnym zakresem może być 2440 pkt lub też 2405 pkt.

Jacek Siera
Makler DM BZ WBK S.A.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)