Problemy sieci handlowych: "Walczą o przetrwanie"

Główny problem to ceny żywności. Te w ostatnim czasie nieustannie spadały. A to sprawia mniejsze obroty.

Problemy sieci handlowych: "Walczą o przetrwanie"
Źródło zdjęć: © WP.PL | Fotolia / Gina Sanders

Żywność jest tania jak nigdy. Sklepy się bronią, wprowadzając nowe produkty na półki - informuje "Gazeta Wyborcza". Według badań KPMG mało która sieć wykazuje w Polsce zysk.

Handel w Polsce nigdy nie był łatwy. A jest gorzej niż kiedykolwiek. Sieci handlowe szukają więc oszczędności. Ograniczono nieco inwestycje, renegocjuje się czynsze za wynajem powierzchni sklepowych.

Najnowszą sztuczką na rynku jest powiększanie asortymentu. To ma być sposób na wzrost przychodów. Na półki dyskontów wchodzą więc artykuły niespożywcze - tekstylia (np. ubrania do biegania), buty sportowe, artykuły do majsterkowania czy zabawki.

Co ciekawe liczba sklepów handlu tzw. nowoczesnego cały czas przybywa. Rzeczywiście jednak wbrew obiegowej opinii większość sieci handlowych w Polsce nie wykazuje gigantycznych zysków.

- Z raportu KPMG wynika, że spośród 20 największych sieci pięć ponosi straty. U pozostałych kilkunastu rentowność nie przekracza 2 procent, to jest poniżej jednego do półtora procenta. Natomiast ci najlepsi, ci, którzy najlepiej sobie radzą, mają 3,5-3,7 procenta. To jest nadal mniej niż rentowność sieci w Wielkiej Brytanii czy Niemczech - mówił niedawno Money.pl Mirosław Matusik z KPMG.

Trzeba jednak pamiętać, że sieci handlowe w Polsce cały czas stawiają nowe sklepy. A te przecież kosztują. Poza tym Matusik przyznaje, że zagraniczne koncerny stosują różne sztuczki, by uniknąć opłacania podatków w naszym kraju. Przykładem są choćby opłaty licencyjne - sklepy płacą je swoim centralom w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Ekspert KPMG mówi wprost, że to transfery zysków. Zaznacza jednak, że skala tego procederu - według niego - nie jest ogromna.

Przypomnijmy, że w trakcie kampanii prezydenckiej opodatkowanie sklepów zapowiedział Andrzej Duda. Już wcześniej mówił o tym także PiS.

Źródło artykułu:PAP
przegląd prasydetalhandel

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (106)