Problemy Toyoty szkodzą notowaniom złotego
Czwartek przynosi dość pokaźne osłabienie złotego w relacji do głównych walut. Jeszcze na początku handlu polską walutą w Europie notowania pary EURPLN oscylowały w okolicach 4,00. O godzinie 15.30 jest to już powyżej 4,04.
Osłabienia złotego nie należy odbierać jako realizacji zysków po pokonaniu (na początku tygodnia) bariery 4 złotych za euro. Złoty zapewne zyskiwałby dalej, gdyby utrzymał się dobry sentyment na rynkach globalnych z początku tygodnia. Stało się inaczej. Już wczorajsze dane z USA (m.in. niższy wzrost ISM dla sektora usług) sugerowały możliwość wystąpienia problemów. Inwestorzy przestraszyli się też kłopotów Toyoty, która według najnowszych szacunków musi wezwać do naprawy aż 8 milionów pojazdów! Toyota była jednym z większych beneficjentów amerykańskiego programu wymiany samochodów na bardziej ekologiczne i rynek miał nadzieję na trwała poprawę zyskowności.
Tymczasem wymiana nie tylko pociągnie pokaźne koszty, ale przede wszystkim uderzy w reputację producenta słynącego dotąd z wysokiej jakości i niezawodności. Efektem jest spadek rynkowej wartości Toyoty aż o 30 mld USD, ale także wyraźne pogorszenie nastrojów na rynkach akcji, co niekorzystnie wpływa na notowania złotego. Nastroje ucierpiały także po publikacji dzisiejszych danych o nowych bezrobotnych z USA. Liczba nowych zarejestrowań zamiast spaść z 472 do 461 tys. wzrosła do 480 tys. Dane mogą nie wyglądać fatalnie, ale jest to kolejny raz kiedy nowych bezrobotnych jest więcej niż oczekiwał rynek. To może wzbudzać obawy o dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy. Co istotne, dolar zareagował na dane umocnieniem, dodatkowo pogłębiając presję na wyprzedaż złotego.
Nastroje w tym tygodniu mogą zmienić już chyba tylko jutrzejsze dane o zatrudnieniu z USA. Jeśli pokażą one większy wzrost zatrudnienia (oczekiwana wartość to 10 tys.), będzie szansa na powrót do umocnienia złotego. Póki co jednak, rynki globalne wywierają presję na osłabienie polskiej waluty. W najgorszym razie jednak czeka nas korekta, trend umocnienia złotego wydaje się niezagrożony.
Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl