Trwa ładowanie...

Problemy z rządowym programem mieszkaniowym. Przez przeciążenie systemu

Nawet tysiąc osób liczących na rządowy program Mieszkanie dla Młodych może zostać z niczym. Przez problem z systemem informatycznym.

Problemy z rządowym programem mieszkaniowym. Przez przeciążenie systemuŹródło: East News, fot: Marek Konrad/REPORTER
dpyy97t
dpyy97t

Do RMF FM zgłasza się wiele osób, których wnioski nie zostały zarejestrowane na czas. - Usłyszałem, że system się zawiesił, że coś się zawiesiło i proszę czekać. Więc czekamy - powiedział stacji pan Andrzej, jeden z poszkodowanych klientów.

Bank Gospodarstwa Krajowego przyznaje, że doszło do przeciążenia systemu, ale twierdzi, że winić za to można ewentualnie banki komercyjne.

Absolutny rekord na rynku mieszkań

"Kumulacja wniosków spowodowała duże obciążenie systemu. W związku z tym 2 stycznia przez pewien czas przetwarzanie wniosków lub ich rejestracja były wydłużone. Byliśmy w stałym kontakcie z pracownikami banków kredytujących i jeszcze tego samego dnia usunęliśmy niedogodności" - podaje cytowany przez stację BGK.

dpyy97t

Winą za zaistniałą sytuację obciąża banki komercyjne. Jak podaje RMF FM bank Pekao S.A.: "wciąż oczekuje na stanowisko BGK oraz pełną informację w kwestii klientów, którzy nie otrzymali dofinansowania w związku z niestabilnym działaniem portalu BGK Zlecenia".

Wystarczyły dwa dni

Do 3 stycznia Bank Gospodarstwa Krajowego rozdysponował całą pulę przeznaczoną na dofinansowanie do wkładu własnego na zakup mieszkania w programie MdM na rok 2018. Kwota 381 mln zł rozeszła się dosłownie w parę dni.

"Informujemy, że w związku z wyczerpaniem limitu przewidzianego na rok 2018, BGK z dniem 4 stycznia b.r. wstrzymał przyjmowanie wniosków nabywców o dofinansowanie wkładu własnego w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych" – czytamy w komunikacie BGK.

Nie licząc wolnego od pracy 1 stycznia, wystarczyły zaledwie dwa dni – wtorek i środa, aby rozeszła się pula 381 mln zł przeznaczona na właśnie rozpoczęty rok. Przyjętych zostało ponad 12 tys. wniosków.

Podobnie było w poprzednich latach. Na początku 2017 r., pieniądze rozdysponowano jednak w ciągu miesiąca. Z biegiem roku tempo jednak wzrosło. Jak informowaliśmy w sierpniu, w poprzedniej transzy pieniędzy wystarczyło na 6 godzin. Pula 67 mln zł kurczyła się w tempie ponad 10 mln zł na godzinę.

dpyy97t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpyy97t