Trwa ładowanie...

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła rdr o 7,7 proc.

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 7,7 proc. rdr, po wzroście o 8,7 proc. w listopadzie, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,9 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła rdr o 7,7 proc.Źródło: Thinkstockphotos
d1d30fk
d1d30fk

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 7,7 proc. rdr, po wzroście o 8,7 proc. w listopadzie. W porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,9 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w grudniu rdr o 9,5 proc., a mdm wzrosła o 0,9 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w grudniu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 6,4 proc., natomiast w porównaniu z listopadem spadła o 5,1 proc.

Kliknij, by powiększyć

- Dane z gospodarki po raz kolejny pozytywnie zaskoczyły. Mamy oczywiście do czynienia ze spowolnieniem, lecz jego poziom nie jest tak duży jak się spodziewano. Relatywnie dobrą sytuację zawdzięczamy przyzwoitym wzrostem w przetwórstwie przemysłowym a także dobrym wynikom w górnictwie. Wspomogły nas także dane z budownictwa - mówi Agnieszka Decewicz, analityk banku BZ WBK

d1d30fk

- Widać, że Polska ma solidne podstawy. Wskaźnik produkcji przemysłowej jest lepszy od przewidywań i wróży solidny wzrost gospodarczy. Sądzę, że może nie osiągniemy 3 proc. dynamiki PKB w 2012, lecz powinniśmy zmieścić się w przedziale 2.7 - 2,9 proc. - komentuje Ignacy Morawski z Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

- Cały IV kwartał ubiegłego roku był lepszy od oczekiwań. W konsekwencji prognozujemy, że ostatecznie wzrost PKB powinien być wyższy niż 4 proc. Cały rok powinniśmy zamknąć dynamiką na poziomie 4,3 proc. - dodaje Agnieszka Decewicz.

- Gorzej może być w drugiej połowie bieżącego roku. Wówczas powinniśmy silniej odczuć spowolnienie w strefie euro - konkluduje Ignacy Morawski.

Ceny produkcji przemysłowej w grudniu wzrosły o 8,1 proc. rdr, po wzroście o 9,1 proc. rdr (po korekcie) w listopadzie, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

d1d30fk

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w grudniu wzrosły o 8,3 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,7 proc.

Kliknij, by powiększyć

d1d30fk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d30fk