Trwa ładowanie...

Program 500+, nowe wnioski. Jak uniknąć przerwania świadczenia?

Wnioski o 500+ na nowy okres świadczeniowy można składać przez internet od 1 lipca, a od 1 sierpnia rusza zbieranie wniosków papierowych. Lepiej z tym nie zwlekać, bo im wcześniej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy świadczenie.

Program 500+, nowe wnioski. Jak uniknąć przerwania świadczenia?Źródło: PAP
d49r4p2

Od 1 sierpnia wniosek o 500+ złożymy drogą tradycyjną, papierową. Najczęściej w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej czy centrum świadczeń.

Resort rodziny wskazuje, że złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w lipcu lub w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia.

Wiceminister: pod koniec roku kolejne uszczelnienie programu 500+

W praktyce oznacza to, że przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za październik nastąpi do 31 października tego roku.

d49r4p2

Jeśli wniosek złożymy już we wrześniu, wypłatę za październik dostaniemy dopiero w listopadzie.

Jeszcze gorzej będą mieć ci zapominalscy, którzy wniosek złożą dopiero w październiku. Wtedy świadczenia 500+ za wrzesień i październik zostaną wypłacone w grudniu.

Jeśli rodzina ubiega się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci, nie ma wymogu dokumentowania sytuacji dochodowej.

Jedynie prawo do świadczenia na pierwsze dziecko jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego. W takim przypadku co roku trzeba potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu.

d49r4p2

W tym celu do wniosku należy dołączyć odpowiednie – zależne od indywidualnej sytuacji rodziny wnioskodawcy – dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do danej formy wsparcia.

W ramach programu Rodzina 500 plus co miesiąc wypłacane jest świadczenie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko.

Takie samo wsparcie przysługuje także na pierwsze lub jedyne dziecko, jeśli rodzina ma odpowiednio niskie dochody. W tym przypadku warunkiem przyznania świadczenia jest spełnienie kryterium dochodowego w wysokości 800 zł na głowę członka rodziny.

W przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? *Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49r4p2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49r4p2