Programista po polsku

Do niedawna niemal każdego, kto miał cokolwiek wspólnego z komputerami, klasyfikowano w Polsce jako informatyka. Obecnie ten obszar zatrudnienia podzielony jest na wiele specjalizacji.

04.03.2009 | aktual.: 04.03.2009 13:32

Coraz większą popularnością cieszy się zawód programisty. W ciągu zaledwie kilkunastu lat funkcjonowania zyskał w Polsce miano społecznie pożądanego i cenionego zajęcia.

Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2008 roku pokazują, że zawód programisty wykonują głównie mężczyźni – kobiety stanowiły jedynie 7% badanych. Specjaliści od tworzenia kodów to jednocześnie osoby młode (83% badanych nie przekroczyło 30 lat) oraz mieszkańcy dużych miast (75% pracujących w tej branży zamieszkiwało miasta powyżej 299 tys. osób). Większość programistów (75%) deklaruje znajomość przynajmniej jednego języka obcego.

Obszar programowania należy do jednych z najbardziej przyszłościowych i rozwojowych w Europie. Pracodawcy zaznaczają, że w tym zawodzie doświadczenie jest niejednokrotnie cenniejsze niż wykształcenie. W pracy liczy się przede wszystkim pasja, zamiłowanie do komputerów oraz praktyczne umiejętności. Studia kierunkowe nie zastąpią doświadczenia, dają jednak wiedzę umożliwiającą swobodne poruszanie się w obszarze programowania i stanowią podstawę do dalszego rozwoju. Dynamika branży IT sprawia, że wiedza programistów musi być stale aktualizowana.

Trud długiej i ciężkiej edukacji rekompensowany jest dobrymi zarobkami. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynagrodzenie całkowite połowy badanych programistów przekracza 5 000 PLN brutto.

Jak wygląda profil polskiego programisty? Jakiej wiedzy i umiejętności wymaga praca w tym zawodzie? Jak wyglądają warunki pracy polskich programistów? Jaka przyszłość czeka rynek oprogramowania? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule "Profil polskiego programisty" w portalu rynekpracy.pl.

Źródło artykułu:rynekpracy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)