Trwa ładowanie...
d2cbkpg
18-12-2008 15:17

Protestacyjne preludium w sprawie "pomostówek"

Płonąca trumna z napisem "PO", petardy i dużo hałasu. W ten sposób po raz kolejny związkowcy protestowali przed Sejmem. A w Sejmie debata - preludium do jutrzejszego głosowania nad odrzuceniem prezydenckiego weta w sprawie "pomostówek".

d2cbkpg
d2cbkpg

"Dialog prawdziwy, nie pozorowany" - z takim hasłem przyjechali do Warszawy związkowcy z Solidarności. Tym razem są to głównie nauczyciele protestujący przeciwko proponowanym przez rząd rozwiązaniom emerytalnym. Dołączyli do nich także górnicy, kolejarze, hutnicy. W sumie manifestuje około 1 tys. osób. - Domagamy się rozmów z rządem, nie tylko na temat emerytur pomostowych, ale całego systemu emerytalnego. Rząd jest zobowiązany prowadzić dialog społeczny powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek.

Demonstranci przynieśli transparenty z hasłami: "cudów nie ma, wszystko ściema", i "cudy Tuska policzymy, przy wyborach rozliczymy". Mają kukłę symbolizującą premiera z napisem "kłamałem". Wcześniej uroczyście spalili trumnę, symbolicznie grzebiąc Platformę Obywatelską

A chodzi nadal o to samo - o utrzymanie przywilejów do wcześniejszych emerytur przez grupy zawodowe. Tym razem związkowcy zwracają się do parlamentarzystów, aby odrzucili prezydenckie weto. Dziś w Sejmie odbywa się debata w tej sprawie, a w piątek głosowanie. Jego wynik nadal nie jest znany, ponieważ nie wiadomo jak zachowa się podczas głosowania lewica.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski pytany, ile głosów brakuje koalicji do jutrzejszego odrzucenia weta do "pomostówek", Chlebowski powiedział: "nieźle to wygląda".

d2cbkpg

Zaprzeczył jednocześnie doniesieniom mediów, aby prowadzone były rozmowy z posłami PiS w sprawie ich ewentualnej nieobecności podczas głosowania nad wetem, co obniżyłoby liczbę głosów potrzebną do jego odrzucenia. W ocenie polityka Platformy ze wszystkich wet prezydenta, które mają być głosowane na obecnym posiedzeniu Sejmu, ustawa o emeryturach pomostowych jest najważniejsza. W sprawie innych głosowań - mówił Chlebowski - sytuacja jest już jasna i wiadomo jaki będzie wynik głosowania.

Zawetowana w poniedziałek przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawa o emeryturach pomostowych, zmniejsza liczbę uprawnionych do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę z około 1 miliona do ok. 250 tys. osób. Prawo to miała stracić m.in. większość nauczycieli, część kolejarzy, dziennikarze.

W środę premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd nie przygotuje nowego projektu ustawy o emeryturach pomostowych, ale pracuje już nad "wariantem zastępczym". Jak dowiedziała się wcześniej nieoficjalnie PAP, rządowy plan B polega na tym, że premier będzie indywidualnie przyznawał emerytury specjalne.

d2cbkpg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cbkpg