Prywatyzacja to nie mrzonki

"Solidarność" leśników chce sama opracować projekt zmian w Konstytucji, która zapewni ochronę Lasom Państwowym - dowiedział się "Nasz Dziennik".

Prywatyzacja to nie mrzonki
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

10.01.2014 | aktual.: 10.01.2014 06:35

Deklaruje to w rozmowie z gazetą Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony, Środowiska i Leśnictwa NSZZ "Solidarność". Związek będzie chciał przedstawić swoją propozycję podczas spotkania z ministrem środowiska, o które zabiega w związku z rządowym projektem zmiany ustawy o Lasach. "Solidarność" chce przekonać rząd, by zrezygnował z projektu i wypracował nowe rozwiązanie, które będzie skonsultowane ze środowiskiem leśników i przez nie akceptowane.

Janusz Zaleski, wiceminister środowiska, w odpowiedzi na zapytanie posła PIS Jana Szyszko powiedział w czwartek w sejmie, że Lasy dobrze gospodarują i właściwie służą społeczeństwu, a dzięki dobremu zarządzaniu wypracowały oszczędności. Zaleski zapewnił, że Lasy wciąż będą opierać się na trzech fundamentach, które gwarantowały im obecny sukces. Są to: państwowa własność, samofinansowanie i fundusz leśny wyrównujący różnice między nadleśnictwami. - Tych zasad nikt nie zmienia i nikt nie zamierza zmieniać w przyszłości. Obawy o prywatyzację, niszczenie dobrze działającej organizacji są całkowicie bezpodstawne - zapewniał.

Wiceminister twierdził też, że intencją rządu jest takie obciążenie Lasów Państwowych, by nie zakłócić ich sprawnego funkcjonowania i realizacji ustawowych zadań.

Uznał także, że poziom wpłaty do budżetu na poziomie 800 mln zł w tym i przyszłym roku jest bezpieczny dla Lasów i odpowiada kwocie najwyższego z osiągniętych w ostatnich latach zysku.

Zaleski tłumaczył, że proponowany mechanizm wpłat od 2016 roku jako 2 proc. przychodów to rozwiązanie stosowane w krajach UE. Zapewnił, że obciążenie Lasów nie będzie wiązało się z redukcją zatrudnienia czy ograniczaniem wypłat dla leśników. Zmianie ulegnie za to poziom inwestycji. W tym roku będą one opiewać na łączną kwotę ok. 400 mln złotych. To poziom z lat 2003-2009.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także