Trwa ładowanie...
dmeg9zv
29-07-2014 16:15

Przed serią danych ze świata ryzyko geopolityczne osłabia złotego

Przed rozpoczynającą się w środę serią ważnych danych ze świata, ryzyko geopolityczne we wtorek osłabiało złotego - wskazują specjaliści.

dmeg9zv
dmeg9zv

W środę publikowane będą dane o PKB w USA w II kw., a wieczorem decyzję ogłosi Fed. W czwartek podane zostaną szacunki inflacji w strefie euro za lipiec. Dzień później publikowane będą natomiast dane z amerykańskiego rynku pracy oraz wskaźnik ISM w amerykańskim przemyśle.

"We wtorek złoty odrobinę słabszy, co można wiązać z niepokojami i ryzykiem geopolitycznym za naszą wschodnią granicą" - powiedział PAP szef dilerów walutowych mBanku Marcin Turkiewicz.

"Od środy zaczynamy serię publikacji bardzo ważnych danych, jak PKB w USA, inflacja w strefie euro czy dane z amerykańskiego rynku pracy. Te dane mogą dać pewne wskazówki co do przyszłych zachowań Fed i EBC, i to będzie istotne dla złotego" - dodał.

Przed serią istotnych danych z zagranicy polski rynek długu umacnia się przy niskiej aktywności inwestorów. Zdaniem ekonomistów do końca tygodnia rentowności mogą się utrzymać na obecnych, bliskich rekordowych minimów poziomach, a w przypadku niższej od oczekiwań inflacji w strefie euro rekordy mogą zostać pobite.

dmeg9zv

"Od środy zaczynamy serię ważnych danych z zagranicy. Fed nie zaskoczy, tu wszystko jest poukładane, a konferencji nie będzie. Natomiast będziemy śledzić amerykańskie dane o PKB i o rynku pracy, a także o inflacji w strefie euro" - powiedział strateg rynku długu w Banku Pekao Arkadiusz Urbański.

"Lepsze dane z USA mogą nieco osłabić amerykańskie obligacje, co zrównoważyłoby efekt wzrostu popytu na bezpieczne aktywa. Widzę szansę pozostania polskich rentowności na obecnych poziomach do końca tygodnia, a jeśli inflacja w strefie euro okazałaby się niższa od oczekiwań, wówczas mogą paść kolejne rekordy minimów polskich papierów" - dodał.

Urbański ocenia, że sytuacja geopolityczna zwiększa popyt na bezpieczne aktywa, co w połączeniu z niską płynnością rynku, umacnia polskie obligacje.

"Obroty są cały czas niewielkie, przez co zawierane transakcje powodują dość solidne zmiany. We wtorek zmiany były w jedną stronę: ku umocnieniu. Niemieckie 10-latki zanotowały historyczne minimum, co może wynikać z obaw o negatywny wpływ sankcji na Rosję" - powiedział ekonomista Banku Pekao.

dmeg9zv

"Sankcje wzmocniły apetyt na bezpieczne przystanie, jak właśnie niemieckie obligacje czy dolar. Polskie obligacje też są blisko rekordowo niskich rentowności w segmencie pięciu i dziesięciu lat. Tracą z kolei waluty, takie jak złoty czy forint" - dodał.

wtorek wtorek poniedz. 15.55 8.50 15.55

EUR/PLN 4,1528 4,1480 4,1433 USD/PLN 3,0958 3,0885 3,0837 EUR/USD 1,3413 1,3432 1,3436

OK0716 2,37 2,37 2,37 PS0719 2,73 2,76 2,75 DS1023 3,17 3,22 3,21

dmeg9zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmeg9zv