Przedsiębiorstwa w coraz lepszej sytuacji, w I kw. '14 oczekiwana dalsza poprawa - NBP (opis)
22.01. Warszawa (PAP) - W IV kwartale 2013 roku nastąpiła dalsza poprawa sytuacji bieżącej sektora przedsiębiorstw. Ankietowane przedsiębiorstwa oczekują kontynuacji pozytywnych...
22.01.2014 | aktual.: 22.01.2014 10:38
22.01. Warszawa (PAP) - W IV kwartale 2013 roku nastąpiła dalsza poprawa sytuacji bieżącej sektora przedsiębiorstw. Ankietowane przedsiębiorstwa oczekują kontynuacji pozytywnych tendencji w I kwartale tego roku. Skala poprawy powinna jeszcze wzrosnąć, choć nadal nie można oczekiwać znaczących zmian - wynika z raportu NBP o koniunkturze.
"Pod koniec 2013 r. wzmocniły się sygnały ożywienia koniunktury w sektorze przedsiębiorstw. Sytuacja poprawiła się w niemal wszystkich analizowanych obszarach, w tym w najważniejszym dla firm, tj. w odniesieniu do zmian popytu, oraz w większości branż i klas" - napisano w opublikowanej w środę przez NBP "Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w IV kwartale 2013 r. oraz prognoz na I kwartał 2014 r.".
"Ankietowani oczekują kontynuacji pozytywnych tendencji w I kwartale bieżącego roku, a skala poprawy powinna jeszcze wzrosnąć, choć nadal nie można oczekiwać znaczących zmian. Przedsiębiorstwa, które jeszcze nie widzą oznak poprawy spodziewają się jej dopiero pod koniec 2014 r." - dodano.
Z raport NBP wynika, że w IV kwartale ubiegłego roku znalezienie odbiorcy na produkty oferowane przez respondentów stanowiło mniejszy problem niż kwartał wcześniej.
"Nastąpił dalszy niewielki wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych, spadek nadmiernych zapasów w przemyśle oraz osłabienie bariery popytowej" - podano.
Większy optymizm cechuje oczekiwania na I kwartał bieżącego roku.
"Tak wyraźnego odbicia prognoz nowych zamówień, popytu oraz produkcji nie obserwowano od 2010 r. Optymizm oczekiwań wzrósł w większości badanych branż i klas, w tym również w sektorze budowlanym" - napisano.
Autorzy raportu wskazują, że powoli podnosi się opłacalność sprzedaży w sektorze przedsiębiorstw.
"Przewaga firm zwiększających rentowność występuje nadal tylko w grupie eksporterów, niemniej również wśród przedsiębiorstw sprzedających na rynku krajowym zarysowują się pozytywne tendencje wzrostowe" - napisano.
"W przypadku eksporterów wzrost opłacalności sprzedaży bardziej wiąże się z optymalizacją kosztów niż ze zmianami kursu złotego, choć poziom kursu złotego ma nadal pozytywne oddziaływanie na sytuację w tej grupie. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach, w tym zwłaszcza firm z dużym udziałem eksportu w przychodach, które oceniają swoją kondycję wyraźnie lepiej niż przedsiębiorstwa lokujące produkty na rynku wewnętrznym" - dodano.
POPYT, ZAMÓWIENIA I PRODUKCJA
Z raportu NBP wynika, że w IV kwartale 2013 r. obniżyła się bariera popytu oraz silnie wzrosły wskaźniki prognoz popytu, zamówień i produkcji na I kwartał 2014 r.
"Dodatnia i rosnąca wartość wskaźnika prognoz trwałego komponentu popytu oraz analizy przekrojowe sugerują, że oczekiwana poprawa koniunktury powinna mieć charakter trwały i objąć większość analizowanych branż i klas" - napisano.
KURS WALUTOWY, EKSPORT I IMPORT
Autorzy raportu NBP zaznaczają, że konkurencyjność cenowa sprzedaży zagranicznej rozliczanej w euro i dolarze nieznacznie spadła, ale wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczy najniższa w historii badania bariera kursu walutowego i udział nieopłacalnego eksportu w przychodach oraz bardzo niski odsetek eksporterów informujących o nieopłacalnym eksporcie.
"Prognozy formułowane przez eksporterów pozwalają w najbliższym czasie oczekiwać nieznacznie przyspieszonej dynamiki eksportu, przy czym jej źródłem powinna być raczej rosnąca wartość umów eksportowych, a nie ich liczba" - napisano.
ZATRUDNIENIE
Według raportu NBP prognozy zatrudnienia poprawiły się w relacji do poprzedniego kwartału oraz w relacji rocznej i zatrudnienie w I kwartale 2014 r. powinno wzrosnąć (dane odsezonowane).
"Poprawa wskaźnika zatrudnienia nastąpiła w większości analizowanych grup. Wzrost zatrudnienia spodziewany jest w głównej mierze w handlu, w przemyśle przetwórczym oraz u eksporterów" - napisano.
WYNAGRODZENIA
Autorzy raportu wskazują, że wzrost płac będzie miał w I kwartale 2014 r. nieco większy zasięg niż w IV kwartale 2013 r., ale kształtować się będzie nadal poniżej średniej dla lat 2005 - 2014.
"Średnia wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń nieznacznie spadnie względem poprzedniego kwartału. Relacja pomiędzy wzrostem płac i wzrostem wydajności pracy w IV kwartale 2013 r. uległa dalszej poprawie i nadal zdecydowanie więcej przedsiębiorstw deklaruje szybciej rosnącą wydajność niż wynagrodzenia" - napisano.
"Presja płacowa wprawdzie lekko się nasiliła, ale utrzymuje się na niskim poziomie - jedynie ok. 5 proc. przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych" - dodano.
INWESTYCJE
Z badania koniunktury NBP wynika, że w próbie nastąpiła poprawa nastrojów inwestorów, widoczna zwłaszcza w planach inwestycyjnych kreślonych w rocznej perspektywie przy nieco słabszym, choć także rosnącym, optymizmie w planach o horyzoncie kwartalnym.
"Plany roczne zakładają wzrost liczby rozpoczynanych inwestycji i zdecydowane przyspieszenie dynamiki nakładów. Poprawę optymizmu widać w większości badanych grup przedsiębiorstw, ale zróżnicowany pozostaje poziom aktywności inwestycyjnej" - napisano.
"Silne przyspieszenie dynamiki wzrostu inwestycji planują m.in. największe przedsiębiorstwa 2000+. Wśród źródeł finansowania nowych inwestycji dominują źródła własne, ale z próby płyną sygnały odbudowy zainteresowania inwestorów kredytami bankowymi" - dodano.
ZAPASY, WYKORZYSTANIE MOCY PRODUKCYJNYCH
Wyniki badania NBP wskazują na dalszą poprawę i tak wysokiego już dopasowania zapasów w przemyśle (najlepszy wynik w historii) jednak przy dalszym pogorszeniu sytuacji w handlu (najgorszy wynik w historii).
"Poprawę dopasowania zapasów odnotowano m.in. w grupie przedsiębiorstw oferujących swoje produkty wyłącznie na rynku krajowym, w których sytuacja z zapasami pogarszała się w ciągu dwóch ostatnich lat" - napisano.
Z raportu wynika, że kolejny kwartał z rzędu wzrósł stopień wykorzystania mocy produkcyjnych w sektorze przedsiębiorstw.
"Poprawę odnotowano głównie w grupie eksporterów" - napisano.
KREDYT BANKOWY, PŁYNNOŚĆ FINANSOWA
W raporcie czytamy, że odnotowano minimalny wzrost wskaźnika prognoz popytu na kredyt na nadchodzący kwartał.
"W IV kwartale 2013 r. odsetek składanych aplikacji kredytowych tylko lekko wzrósł, wpisując się w obserwowaną niską aktywność kredytową przedsiębiorstw. Dostępność kredytu pozostała wysoka - udział wniosków zaakceptowanych po raz kolejny wzrósł" - napisano.
"W IV kwartale oprocentowanie kredytów złotowych pozostało niskie, przy czym nieznacznie wzrosło z uwagi na niewielki wzrost marż zarówno w segmencie kredytów długoterminowych, jak i kredytów krótkoterminowych" - dodano.
Z raportu wynika, że w IV kwartale 2013 r. poprawie uległa sytuacja płynnościowa sektora przedsiębiorstw i zdolność przeciętnej firmy do obsługi zobowiązań handlowych. Zdolność przedsiębiorstw do obsługi zobowiązań kredytowych pozostała wysoka, od ośmiu kwartałów niemal niezmienna.
"W ostatnim kwartale przybyło firm deklarujących poprawę obsługi zobowiązań handlowych, mimo że odsetki przedsiębiorstw posiadające opóźnione rozliczenia z tytułu dostaw i usług wciąż pozostają wysokie. Wzrost optymizmu może być zatem pochodną zmiany struktury przeterminowanych należności i zobowiązań. Odnotowano bowiem kolejny spadek odsetka firm informujących o ograniczeniu udziału dużych przeterminowanych należności i zobowiązań, tj. przekraczających 10 proc. sumy rozliczeń z tytułu dostaw i usług" - napisano.
CENY I MARŻE
Autorzy raportu wskazują, że w I kwartale 2014 r. oczekiwany jest spadek inflacji - zmniejszył się zasięg planowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen oferowanych produktów i usług, spadła też średnia tych podwyżek.
"Spodziewane jest również zmniejszenie dynamiki cen surowców i materiałów. Przewidywany wzrost cen towarów i usług CPI będzie w ciągu następnych 12 miesięcy zbliżony do oczekiwań z poprzedniego kwartału oraz silniejszy od prognoz z analogicznego okresu ubiegłego roku" - napisano.
"W IV kw. 2013 r. marże na sprzedaży nadal rosły. Oceny dotyczące marż w grupie eksporterów pozostały lepsze, ale silniejszą poprawę odczuły firmy sprzedające w kraju" - dodano.(PAP)
jba/ ana/