Trwa ładowanie...
d2p1bv5

Przegląd OFE zakończony; publikacja prawdopodobnie w przyszłym tyg. - źródła

04.06. Warszawa (PAP) - Zakończone zostały prace nad przeglądem systemu emerytalnego, który ma być wstępem do zmian w funkcjonowaniu OFE. Teraz dokument trafi do premiera - wynika...
Share
d2p1bv5

04.06. Warszawa (PAP) - Zakończone zostały prace nad przeglądem systemu emerytalnego, który ma być wstępem do zmian w funkcjonowaniu OFE. Teraz dokument trafi do premiera - wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Jeżeli dokument zyska akceptację szefa rządu to zostanie prawdopodobnie opublikowany w przyszłym tygodniu.

"Ministerstwa finansów i pracy skończyły prace nad przeglądem systemu emerytalnego. Dokument trafi teraz do premiera, który po zapoznaniu z nim podejmie decyzję o upublicznieniu go i rozpoczęciu dyskusji" - powiedział PAP osoba z rządu pragnąca zachować anonimowość.

Drugi rozmówca PAP poinformował, że dokument zostanie prawdopodobnie opublikowany i omówiony przez autorów w przyszłym tygodniu.

d2p1bv5

"Prawdopodobnie dokument zostanie pokazany dopiero w przyszłym tygodniu, chyba, że premier postanowi o wcześniejszej bądź późniejszej publikacji" - powiedział.

"W przeglądzie omówiony zostanie wpływ reformy emerytalnej z 1999 roku na gospodarkę, finanse publiczne oraz emerytury. Później będą opisane różne warianty zmian w systemie, wszystkie opcje, które pojawiły się debacie publicznej zostały umieszczone w dokumencie, w tym propozycja IGTE dotycząca tzw. wypłaty programowanej" - dodał.

Z informacji PAP wynika, że przegląd systemu emerytalnego będzie zawierał również skrajne rozwiązania, takie jak likwidacja OFE oraz utrzymanie obecnego stanu wynikającego z ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

"Do każdego wariantu zostaną pokazane konsekwencje zmian. Dzisiaj można już powiedzieć, że w Polsce, w tych warunkach, nie jest możliwa likwidacja OFE, przede wszystkim ze względu na wielkość zgromadzonych w nich środków. Utrzymanie obecnego stanu też nie wchodzi w grę, chociażby ze względu na potrzebę wpisania do ustawy, kto będzie wypłacał emerytury z OFE" - powiedziała PAP osoba pragnąca zachować anonimowość.

d2p1bv5

W ubiegłym tygodniu podczas debaty zorganizowanej przez PAP Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, poinformował, że zmiany w funkcjonowaniu OFE, które będą efektem trwającego obecnie przeglądu systemu emerytalnego, wejdą w życie prawdopodobnie od 1 stycznia 2014 roku. Dodał, że obecnie wszystkie warianty zmian są możliwe, a projekty ustaw jesienią trafią do parlamentu. (PAP)

bg/ asa/

d2p1bv5

Podziel się opinią

Share
d2p1bv5
d2p1bv5