Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 13 lutego
...
13.02.2014 | aktual.: 13.02.2014 08:08
13.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 13 lutego.
RZECZPOSPOLITA
W 2014 r. dostawcę prądu może zmienić aż 200-240 tys. rodzin chcących obniżyć rachunki - szacuje "Rz". Będzie to możliwe, jeśli utrzyma się dotychczasowa dynamika przenosin. (s.A1,B1)
Średni staż szefa w czołowych firmach świata skrócił się w ostatnich latach o połowę. To przejaw krótkoterminowego podejścia do oceny spółek, które szkodzi inwestorom i gospodarce. (s.B3)
We wtorek bank centralny Kazachstanu zdewaluował narodową walutę o 19 proc. Bank tłumaczył decyzję chęcią niedopuszczenia do destabilizacji rynku finansowego. Piotr Guzowski, prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, informuje, że ma sygnały od polskich firm, że wstrzymują się z eksportem towarów do Kazachstanu, bo nie wiadomo, jak teraz będą prowadzone rozliczenia. Zastój może potrwać ok. czterech miesięcy. (s.B4)
W 2013 r. legalna sprzedaż papierosów spadła o ponad 10 proc. W ślad za tym zmalały wpływy do budżetu. (s.B5)
Facebook namawia operatorów komórkowych, by umożliwiali klientom na rynkach rozwijających się przebywanie na portalu bez pobierania opłat za transfer danych. (s.B9)
"Rynek nowych mieszkań będzie miał się dobrze, wsparty MdM i niskimi stopami procentowymi. Nie ma powodu, aby deweloperzy obniżali ceny, bo niby dlaczego, skoro sprzedaż idzie dobrze? To raczej rynek mieszkań używanych będzie w trudnej sytuacji" - ocenia Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy doradczej Reas. (s.B16)
PARKIET
W krajowej branży drogeryjnej trwa ostra walka. Należącej do Hygieniki sieci Dayli nie jest łatwo konkurować z takimi markami jak np. Rossmann. "Obecność Dayli na rynku będzie coraz mocniejsza, a pomoże w tym kampania reklamowa z udziałem sióstr Radwańskich. Wystartuje w marcu" - zapowiada Kamil Kliniewski, prezes Hygieniki. (s.1,4)
W grudniu Lerg zawarł porozumienie z głównymi akcjonariuszami Plast-Boksu, w ramach którego zobowiążał się ogłosić wezwanie do sprzedaży akcji tej spółki mających zapewnić mu 66 proc. głosów. Wezwanie ma zostać ogłoszone najpóźniej do 15 lutego. "Jest pewne ryzyko, że wezwanie może nie zostać ogłoszone w wymaganym terminie. Ale komunikaty, które podawał Lerg, świadczą, że skupuje akcje z rynku i jest zainteresowany Plast-Boksem" - mówi Kamil Szlaga, analityk Trigon DM. (s.4)
IV kw. 2013 r. będzie najsłabszym w minionym roku z finansowego punktu widzenia - ocenia członek zarządu Ronsona Tomasz Łapiński. Najniższe były osiągnięte w nim przychody i marża brutto na sprzedaży. "W tym czasie przekazywaliśmy bowiem m.in. mieszkania z niskomarżowego projektu Chilli City pod Poznaniem. Dlatego należy oczekiwać słabszych wyników niż w poprzednich kwartałach" - powiedział. Dodał, że wynik netto w tym okresie może być zbliżony do zera. Wyniki I i II kw. 2014 r. powinny być natomiast "bardzo korzystne". (s.7)
PULS BIZNESU
Pieniędzy z papierosów nie przybędzie. Lata wzrostu wpływów z akcyzy tytoniowej to już przeszłość - mówi Jacek Kapica, szef Służby Celnej. Teraz trzeba uszczelniać system. (s.2,3)
Lech Witecki straci stanowisko szefa GDDKiA. Zastąpi go Ewa Tomala-Borucka z katowickiego oddziału dyrekcji. (s.4,5)
Eko Eksport, producent mikrosfery, podpisał ramową umowę na dostawę mikrosfer. Odbiorcą jest Halliburton, amerykański potentat z branży wydobywczej. Na początek kontrakt opiewa na 7,5 mln zł, ale zarząd spółki spodziewa się zacieśnienia współpracy. (s.4)
Multimedia Polska, trzeci co do wielkości operator sieci kablowej w Polsce, jest coraz bliżej powrotu na warszawską giełdę - ustalił "PB". Bank inwestycyjny UBS wraz z kancelarią Weil, Gotshal & Manges przygotowują firmę do debiutu, który pozwoli wyjść ze spółki dotychczasowym inwestorom. Źródło informuje, że jest szansa na debiut w tym kwartale, choć może się ona przesunąć na przyszły kwartał. (s.9)
Frachty zdrożeją nawet o 50 proc. Przewozy promowe przez Bałtyk będą kosztowniejsze. Od 2015 r. przewoźnicy będą musieli stosować drogie paliwo bez siarki. (s.14)
Akcje firm odzieżowych były hitem inwestycyjnym ubiegłego roku. (s.16)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Ekologiczne normy zmusiły Orlen do zamknięcia 75 stacji. Część z nich będzie poddana całkowitej modernizacji i stanie się obiektami sieci premium. (s.A10)
Zagranica odcina kupony od inwestycji w Polsce. Obce koncerny uzyskały w 2013 r. ponad 16,1 mld euro dochodu. Prawie połowa tej kwoty to dywidendy wypłacone zagranicznym spółkom-matkom przez założone przez nie firmy w Polsce. (s.A13) (PAP)
morb/