Trwa ładowanie...
d162hm3

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 17 stycznia

...

Share
d162hm3

17.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 17 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Ponad 50 tys. nowych mieszkań czeka na kupców w największych miastach. Jedna trzecia jest już gotowa. W najbliższych miesiącach takich lokali przybędzie. "Rok 2013 będzie czasem cenowego minimum na rynku nowych mieszkań" - uważa Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. (s.A1,B1)

d162hm3

Zgodnie z zapowiedziami, kontrolująca Aliora grupa Carlo Tassara jeszcze w I kw. rozpocznie poszukiwania dla banku inwestora branżowego, któremu zaoferuje swój pakiet akcji. Z informacji "Rz" wynika, że polski nadzór postawił warunek, by nowy inwestor pochodził z kraju o ratingu co najmniej takim jak Polska lub wyższym. Dodatkowo on sam miałaby mieć rating nie gorszy niż Alior. To oznacza, że nabywcą pakietu nie mógłby być rosyjski Sbierbank, wymieniany jako potencjalny chętny. (s.B2)

Rząd planuje budowę drugiego obok Bumaru koncernu zbrojeniowego na czele z Hutą Stalowa Wola - dowiedziała się "Rz". (s.B3)

Rynek samochodowy w krajach UE kurczy się coraz szybciej. W grudniu sprzedaż spadła o ponad 16 proc. To najgorszy grudzień od czterech lat. (s.B7)

OFE lubią giełdowych tuzów. Najlepiej oceniany przez zarządzających funduszami jest Zygmunt Solorz-Żak. (s.B9)

d162hm3

Przychody z hazardu wyniosły w 2012 roku ponad 14 mld zł. Trzy lata wcześniej przekraczały 20 mld zł. (s.B10)

Mimo kryzysu i trudnych negocjacji wciąż liczymy na duże pieniądze dla Polski z nowego budżetu UE - mówi minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. (s.B16)

PARKIET

Podczas czwartkowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy GPW raczej nie poznamy nazwiska następcy Ludwika Sobolewskiego. Według informacji "Parkietu", Skarb Państwa może ogłosić dziś konkurs na nowego prezesa, ale niewykluczone są też inne scenariusze. Według jednego z nich SP może wołać kolejne walne i dopiero wtedy rozpisać konkurs. Realne jest też pozostawienie zarządu w okrojonym składzie do końca kadencji, czyli 2014 roku. Obowiązku prezesa wypełniałby wtedy Adam Maciejewski, zastępujący teraz Sobolewskiego. (s.1,17)

d162hm3

Analitycy spodziewają się, że w wynikach za IV kw. 2012 roku duże firmy zaskoczą raczej negatywnie. (s.1,2,3)

Grupa Integer.pl podpisała umowę o współpracy ze sklepem internetowym Hygieniki o doręczaniu paczek do klientów sklepu. "Moduł paczkomatów dostępny będzie od 1 lutego 2013 r. Aktualnie uzgadniane są lokalizacje urządzeń w ramach rozpoczynającej się współpracy" - powiedział Rafał Brzoska, prezes Integera. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

Na innowacje, przedsiębiorczość i autostrady - tak rząd chce wydawać unijne fundusze w latach 2014-2020. (s.17)

d162hm3

W 2012 r. na Słowacji wyprodukowano ok. 900 tys. aut, prawie 50 proc. więcej niż w Polsce. Słowakom impet dała produkcja miejskich aut VW, a Polska cierpi przez ograniczenie produkcji miejskich aut Fiata. (s.18)

Nie od lipca, ale dopiero za rok państwo zacznie wspierać kupujących nowe mieszkania w ramach programu "Mieszkanie dla młodych". Deweloperzy zarzucają rządowi, że psuje im rynek. (s.19)

PULS BIZNESU

Minister finansów chce w tym roku wyciągnąć z kieszeni kierowców, którym zbytnio się spieszy, 1,5 mld zł. Przy okazji dobry biznes robi Zurad, producent fotoradarów z grupy państwowego Bumaru. (s.4)

d162hm3

PKO BP kończy prace nad wykorzystaniem telefonu w roli narzędzia zastępującego kartę. Klienci będą mogli skorzystać z usługi już w lutym - wynika z informacji "PB". (s.6)

Makarony Polskie naprawiają biznesowe błędy. Rezygnacja z akwizycji, odchudzenie zbyt grubego portfela marek, rozkręcenie eksportu - to nowe plany spółki. (s.10)

W 2012 roku większość funduszy emerytalnych czyściła portfele z akcji bankrutujących spółek. Niektóre wciąż jednak wierzą w odrobienie strat. (s.20)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d162hm3

Stare błędy na nowych drogach. Niezrażone fiaskiem polityki najniższej ceny GDDKiA znów chce budować przede wszystkim tanio. W dwóch przetargach na dokończenie A1 największe szanse na zwycięstwo ma konsorcjum z włoską firmą Salini jako liderem, które nie ma doświadczenia ani zaplecza w Polsce. Żeby wejść na nowy rynek zaoferowało cenę 450 mln zł za pierwszy odcinek i 608 mln zł za drugi, czyli o 37 i 30 proc. poniżej kosztów oszacowanych przez inwestora. (s.A1)

W końcu 2013 roku wygasają umowy wieloletnie Kompanii Węglowej. Energetycy chcą dużych, kilkunastuprocentowych obniżek cen węgla. Kompania Węglowa nie chce się na nie zgodzić. Argumentuje, że nie może prowadzić nierentownej działalności, tym bardziej, że ma przed sobą duże inwestycje. (s.D4)

PSE Operator, zarządca energetycznej infrastruktury, do końca marca ogłosi przetarg na zakup i montaż przesuwników fazowych, które zatrzymają wpychającą się do Polski energię z niemieckich elektrowni wiatrowych - dowiedział się "DGP". Procedura przetargowa ma zostać uruchomiona w I kw. tego roku. (s.A12)

TFI oceniają, że oferta publiczna PHN się powiedzie, ale Skarb Państwa musi zaoferować inwestorom duże dyskonto. (s.A13) (PAP)

morb/

d162hm3

Podziel się opinią

Share
d162hm3
d162hm3