Trwa ładowanie...
d405rxt

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 19 stycznia

...

Share
d405rxt

19.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 19 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

W grudniu zarobki były realnie licząc niższe niż przed rokiem. (s.A1)

O 21 tys. zwiększyła się w 2011 r. liczba indywidualnych kont emerytalnych. Wzrosła też wartość wpłat na rachunki. (s.B1)

d405rxt

Na 1,25 mld zł unijnych dotacji na remonty wagonów z unijnych dotacji liczą Przewozy Regionalne. PKP Intercity zleci prace za 350 mln zł. (s.B1)

Facebook wycenia się na 100 mld USD. Wartość firmy około 100 razy przekracza jego roczne zyski. Ale w branży to nie wyjątek. (s.B2)

Mali odbiorcy węgla dostaną akcyzowe fory. Kilkadziesiąt kilogramów węgla w sklepie i do tony w składzie opałowym będzie można kupić bez obowiązujących obecnie formalności. (s.B5)

PGE złoży kasację od wyroku nakazującego jej wypłatę w sumie 148 mln zł zaległej dywidendy. Ale i tak pieniądze wypłacić musi. (s.B6)

d405rxt

PARKIET

W środę Polkomtel zakończył spotkania z inwestorami, podczas których przekonywał zagraniczne finansowe instytucje do inwestycji w swoje obligacje - wynika z informacji "Parkietu". (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Mimo rosnących wynagrodzeń coraz mniej możemy za nie kupić. Na mapie Polski są miejsca, w których od miesięcy wzrost pensji nie chroni przed inflacją, czyli płace realnie spadają. (s.1)

d405rxt

Bułgaria popierająca dotąd eksploatację gazu łupkowego nagle zmieniła front i zakazała takich prac. (s.18)

Do Euro 2012 drogowcy mogą nie wybudować w całości ani jednego odcinka drogi S5. Hiszpańska firma Dragados nie płaci podwykonawcom. (s.19)

Państwa UE i USA szukają oszczędności i tną pomoc dla firm zajmujących się energią odnawialną. Czy bez pomocy są one w stanie funkcjonować? (s.20)

Rząd norweski oferuje PGNiG i Lotosowi udziały w pięciu nowych koncesjach na poszukiwanie ropy i gazu. Największy sukces odniosło PGNiG. Pierwszy raz spółka może zostać operatorem złóż. Udziały w tej koncesji na Morzu Północnym polski koncern dzieli po połowie z austriackim OMV. Firma może jeszcze dostać 30 proc. udziałów w koncesji dzielonej z E.ON i norweskim Statoil a także 20 proc. w koncesji, której operatorem będzie Wintershall. Lotosowi rząd Norwegii zaoferował 30 proc. udziałów w koncesji, której operatorem będzie VNG i 30 proc. w koncesji, której operatorem będzie Wintershall. (s.22)

d405rxt

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W ciągu roku wartość nieuregulowanych przez firmy na czas rachunków wzrosła az o jedną trzecią i niebawem przekroczy miliard złotych. Eksperci nie mają wątpliwości - to zwiastuje falę bankructw. (s.A1)

Firmy budujące domy i mieszkania nadal usiłują nas naciągać. Aż 269 postanowień w umowach, które przedstawiali klientom do podpisu, było niezgodnyh z prawem. UOKiK zapowiada, że będzie skrupulatnie sprawdzał, czy zapisy w umowach nie są sprzeczne z przepisami. (s.B1)

W większości banków nadal można dostać niemal od ręki kredyt gotówkowy, składając jedynie oświadczenie o dochodach. I to mimo zaleceń KNF, która chciała to ukrócić. Kwota takich kredytów zazwyczaj nie przekracza 20 tys. zł. (s.A13)

d405rxt

Bogdanka jest na finiszu ustalania kontraktu na sprzedaż węgla Elektrowni Kozienice o wartości szacowanej na 15 mld zł. (s.A11)

PULS BIZNESU

W 2012 roku nie wzrosną ani pensje, ani zatrudnienie - wynika z ankiety "PB". (s.2)

Ceny paliw rosną. We wtorek sytuację na polskim rynku paliw referował Radzie Ministrów Mikołaj Budzanowski, minister skarbu. Wszystko wskazuje na to, że szef resortu kontrolującego największe polskie spółki paliwowe będzie próbował wywrzeć presję na obniżenie cen. (s.3)

Grupa Azoty Tarnów, Ciech i ZA Puławy trafiły pod lupę ministra skarbu, który zapowiada ocenę pracy ich zarządów. Mogą nastąpić kadrowe roszady. Eksperci są raczej dobrego zdania o obecnych władzach spółek. (s.9) (PAP)

morb/

d405rxt

Podziel się opinią

Share
d405rxt
d405rxt