Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 23 stycznia

...

23.01.2014 | aktual.: 23.01.2014 07:53

23.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 23 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Volkswagen zbuduje pod Poznaniem fabrykę samochodów wartą pół miliarda euro. Zatrudnienie tam znalazłoby ok. 2 tys. pracowników. (s.A1,B1)

Nasz biznes na Ukrainie nie wpada w panikę. "Nie mamy negatywnych sygnałów. To, co dzieje się w Kijowie, nie ma wpływu na sytuację poza stolicą" - mówi Zbigniew Ostrowski z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. (s.A5)

KNF zabrała się za kontrole podmiotów działających na rynku forex. (s.B4)

Browary liczą na niewielki wzrost sprzedaży w 2014 r. (s.B6)

Ten rok będzie rokiem gospodarczej poprawy - mówi partner zarządzający w Innova Capital. (s.B16)

PARKIET

Kontrolowany przez Romana Karkosika Boryszew, kierowany przez Piotra Szeligę, zwołał na 17 lutego walne zgromadzenie ws. scalenia papierów. Holding chce w ten sposób uniknąć ryzyka zakwalifikowania na listę alertów i przeniesienia handlu do notowań jednolitych. (s.1,5)

Ryszard Trepczyński, członek zarządu PZU ds. inwestycji, poinformował, że trwają rozmowy spółki z Pentą na temat rozwoju firmy EMC, której akcjonariuszami są oba podmioty. "Jeśli dogadamy się z Pentą, to niewykluczone, że dzięki naszej szerokiej obecności na rynku medycznym zakres działalności EMC mógłby się poszerzyć" - powiedział. Zapytany, czy PZU interesuje się innymi spółkami z sektora ochrony zdrowia notowanymi na GPW, odpowiedział, że wyceny są bardzo wysokie, co utrudnia rozmowy. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Do niegroźnych ataków na systemy informatyczne banków dochodzi prawie codziennie. Poważnych jest kilkadziesiąt rocznie. Banki sa na nie przygotowane, ale słabo ze sobą współpracują. (s.13)

PULS BIZNESU

Polska gwiazdą outsourcingu. Kraków przebił Dublin, Warszawa Sankt-Petersburg i Toronto, a Wrocław poszedł w górę najbardziej na świecie. Polska to pierwsza w Europie i trzecia na świecie lokalizacja usług biznesowych. (s.4,5)

Odprawy celne przez internet lub w siedzibie odbiorcy towaru mają ułatwić prace przedsiębiorcom. Zmieniają się też kryteria kontroli. Celnicy będą oceniać wiarygodność firmy, a nie jej towaru. (s.10)

Gwałtowna tegoroczna przecena spółek nawozowych może być zapowiedzią dłuższego okresu dekoniunktury w notowaniach branży - obawiają się analitycy. (s.17)

Magellan, Trakcja, Lentex, Forte czy Pelion - to przykłady pewniaków, na których w ubiegłym roku postawiły fundusze emerytalne. Słuszny zysk przyniosła większość z 60 spółek giełdowych, w których OFE zaangażowały się mocniej. (s.16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Co ósmy zatrudniony na etacie dostaje płacę minimalną. (s.A1,A3)

Zagraniczni inwestorzy znowu przyglądają się polskiemu rynkowi nieruchomości. Nie będzie jednak powtórki z poprzedniej hossy, kiedy cudzoziemcy szukali u nas szybkiego zarobku. Teraz myślą bardziej długofalowo. (s.A8)

Orlen umocni pozycję na czeskim rynku paliwowym i petrochemicznym. Marek Świtajewski, prezes Unipetrolu należącego do Orlenu, informuje, że firma zwiększa zaangażowanie w Ceską Rafinerską, by dokonać zmian w jej funkcjonowaniu. Do zamknięcia transakcji przejęcia 16,35 proc. akcji Ceskiej Rafinerskiej przez Unipetrol dojdzie w najbliższych tygodniach. (s.A9)

Za kilka tygodni nowy zarząd PGNiG ma zdecydować o przyszłości Exalo Drilling iPGNiG Technologie oraz ich ewentualnym wprowadzeniu na GPW - poinformowała Aneta Stelmaszczyk, dyrektor departamentu marketingu i komunikacji PGNiG. (s.A14) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)