Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 24 maja

...

24.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 24 maja.

RZECZPOSPOLITA

Firmy dokładają miliony na budowę autostrad. Nawet po kilkaset milionów złotych stracą firmy budujące drogi na największych obecnie realizowanych kontraktach. Na zysk już prawie nikt nie liczy. Trwa walka o minimalizowanie strat. Na większości obecnie realizowanych kontraktów firmy stracą średnio ok. 10 proc. ich wartości - ustaliła "Rz". (s.B1)

Hotelowy boom nad polskim morzem. Budują międzynarodowe sieci i polskie firmy. Nowe inwestycje w turystykę napędza szybki rozwój gospodarczy całego regionu. (s.B2)

Brak deszczu w USA i w Rosji winduje ceny zbóż na światowych rynkach. (s.B5)

Zaczyna się kilkudniowe posiedzenie rady KGHM. Według informacji "Rz" dziś rozpocznie się posiedzenie, na którym będą przesłuchiwani kandydaci do zarządu. (s.B7)

Spotkanie MasterCard i NBP na razie nie przyniosło przełomu. Stanowisko organizacji płatniczej poznamy w przyszłym tygodniu. (s.B8)

PARKIET

Prokuratura uważa, że menadżerowie giełdowego brokera, Wrocławskiego WDM, dopuścili się wyłudzenia mienia znaczącej wartości. Grozi im za to do ośmiu lat więzienia. (s.4)

Scenariusz sprzedaży spółki zależnej Simple Creative Products, handlującej odzieżą damską, nie jest już praktycznie brany pod uwagę - powiedział Tomasz Malicki, prezes Gino Rossi. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

Nawet w burzliwych czasach polskie firmy potrafią przetrwać. Znajdują nabywców, podpisują kontrakty, zwiększają eksport. Dobrze zarabiają i inwestują. (s.22)

"Kanclerz Niemiec Angela Merkel nigdy nie dogada się z nowym prezydentem Francji Francois Hollandem. Niemcy muszą szukać w UE nowych sojuszników, a jedynym dużym krajem, który się do tego nadaje, jest Polska - napisał w komentarzu "Wall Street Journal". (s.23)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Nawet gdyby gwałtownie załamał się popyt, polskie przedsiębiorstwa będą w stanie przez dwa-trzy kwartały pokrywać straty wyłącznie z gotówki, którą zgromadziły. (s.A3)

Według Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych w tym roku upadnie 820 przedsiębiorstw - o niecałe 14 proc. więcej niż w ubiegłym. (s.A5)

"Chcemy, by te rozwiązania (dot. ustawy emerytalnej - PAP) weszły w życie jak najszybciej i będziemy głosować za przyjęciem ustawy bez poprawek" - ze świadomością, że wprowadzanie tych rozwiązań rozłożone jest na lata i wpisane są w nie zabezpieczenia w postaci obowiązkowych przeglądów działania ustawy co cztery lata" - powiedział Mieczysław Augustyn, senator PO, przewodniczący senackiej komisji polityki społecznej, powołując się na stanowisko koalicji. (s.A5)

Parlament Europejski dał zielone światło na wprowadzenie podatku od transakcji finansowych. Propozycja przewiduje dwa rodzaje stawek - 0,1 proc. dla akcji i obligacji i 0,01 proc. dla instrumentów pochodnych. (s.A6)

Deweloper JW Construction uruchomił nowy system sprzedaży gotowych mieszkań, który omija banki. Chce w ten sposób umożliwić zakup mieszkania osobom, które udźwignęłyby kredyt, ale ze względu na obostrzenia nie mogą na niego liczyć, jak osoby prowadzące własny biznes czy zatrudnione na umowy o dzieło, z nieregularnymi zarobkami. Nie informuje jednak, skąd weźmie pieniądze na finansowanie klientów. (s.A7)

PGNiG, Lotos i Orlen chcą powołać do swoich zarządów fachowców odpowiedzialnych za segment poszukiwań i wydobycia - dowiedział się "DGP". "W najbliższych latach, gdy ruszą produkcja gazu łupkowego i zagraniczne projekty wydobywcze, będą to kluczowe postaci w zarządach spółek" - poinformowała osoba związana ze Skarbem Państwa. (s.A8)

Trzy spółki Grupy Ergo Hestia - STU, STUnŻ i MTU - zebrały w I kw. 2012 r. 1,036 mld zł składek, o 123 mln zł więcej niż rok temu. (s.A9)

PULS BIZNESU

Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu, podał się we wtorek do dymisji - dowiedział się nieoficjalnie "PB". Wszystko wskazuje na to, że minister skarbu nie będzie go zatrzymywał, bo relacje między nimi są chłodne. Wiceminister skarbu dwukrotnie opowiedział się za niezmienianiem szefa KGHM, czym rozzłościł ministra. (s.2)

Do kilku funduszy private equity zapukali prawnicy reprezentujący firmę produkcyjną zainteresowaną przejęciem kontroli nad Kętami. Sondowali, czy któryś mógłby wziąć udział w ewentualnym wezwaniu na akcje producenta profili aluminiowych i opakowań giętkich. Oferty na razie nie ma, ale dla rynku nie byłaby zaskoczeniem. Kęty kuszą, bo są dobre i niedrogie. (s.6)

Prezes Grupy Kęty Dariusz Mańko poinformował, że w sferze kapitałowej w spółce będzie się sporo działo, ale dopiero w 2013-2014 r. "Jesteśmy w końcówce programu inwestycyjnego, a po jego zakończeniu zadłużenie będzie stopniowo malało. Trzeba będzie to wykorzystać. Pomyślimy więc o kolejnym dużym projekcie - przejęciu, fuzji czy nowym segmencie rynku" - powiedział Mańko. (s.6)

CD Projekt liczy zyski ze sprzedaży gry Diablo 3. Mogłyby być większe, gdyby nakład nie wyczerpał się w tydzień po premierze. Skala sukcesu zaskoczyła nawet dystrybutora. (s.10) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)