Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 3 marca
...
03.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 3 marca.
RZECZPOSPOLITA
Rząd poprawił projekt reformy emerytalnej. Akwizycja na rynku wtórnym ma zniknąć, a fundusze będą społecznie nadzorowane. Michał Boni mówi, że 16 marca możliwe jest pierwsze czytanie projektu w parlamencie. (s.B1)
Największe firmy naftowe z Rosji (Rosnieft, TNK BP i Gazprom Nieft) oraz jeden chiński potentat są zainteresowani nabyciem akcji Lotosu - dowiedziała się "Rz". (s.B1)
Nie w połowie marca, ale już w najbliższych dniach powstanie krótka lista inwestorów, którzy będą mogli przeprowadzić badanie Polkomtela, operatora sieci Plus - wynika z nieoficjalnych informacji. (s.B4)
Sejmowa Komisja Skarbu zdecydowała, że związkowcy nie będą już zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. (s.B7)
PARKIET
Nie zakończyło się jeszcze postępowanie administracyjne wszczęte przez KNF wobec Pol-Aquy w związku z podejrzeniem naruszenia przepisów dotyczących przekazywania informacji bieżących i okresowych, a Komisja ma kolejny powód, by przyjrzeć się budowlanej grupie. Jest nim raport za IV kw. minionego roku, w którym firma skorygowała błędy w danych dotyczących 2009 r. (s.1,4)
W pokryzysowym 2010 roku większość giełdowych dystrybutorów stali wyraźnie poprawiła wyniki finansowe. Drozapol, Stalprofl i Stalprodukt zamierzają podzielić się zyskami z akcjonariuszami. Konsorcjum Stali rozważy wypłatę dywidendy dopiero z zysku za bieżący rok. (s.1,2,3)
Turecki Nurol Holding złożył list intencyjny, w którym wyraża wstępne zainteresowanie zakupem akcji ZCh Police - powiedział Maciej Wewiór, rzecznik prasowy MSP. (s.5)
90 mln zł, jakie Gino Rossi może uzyskać ze sprzedaży zależnego Simple, zarząd Gino Rossi chciałby przeznaczyć na przejęcia podmiotów z branży odzieżowo-obuwniczej. Prowadzone są rozmowy w tej sprawie. (s.5)
GAZETA WYBORCZA
Już ponad 28,2 mld zł przeterminowanych długów mają Polacy. W ciągu zaledwie trzech miesięcy w tarapaty finansowe wpadło kolejne 50 tys. osób. (s.22)
Pracodawcy i związkowcy nie poprą cięcia składki do OFE. Wielogodzinne negocjacje z rządem zakończyły się niczym. (s.23)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Rząd ma się zająć ustawa o zmianach w OFE 8 marca. Zanim do tego dojdzie, szykuje się starcie pomiędzy Michałem Bonim, Jackiem Rostowskim i Jolantą Fedak. Teraz największa kwestią sporną jest ewentualny przyszły wzrost składki do OFE - 3,5 czy 5 proc. (s.A5)
Żywność i zboże będą mogły eksportować tylko te ukraińskie firmy, które zostaną wskazane przez władze w Kijowie. Propozycję tę krytykują Bruksela, Bank Światowy, a nawet politycy z obozu władzy. (s.A7)
Po zakupie BZ WBK przez hiszpański Banco Santander polski bank czeka rebranding. Jednak nowa marka pojawi się na rynku dopiero za kilka lat. (s.A12)
Bank Polskiej Spółdzielczości wymienił już ponad 90 proc. ze swoich 60 bankomatów na urządzenia, w których potwierdzeniem transakcji jest skan układu krwionośnego palca. (s.A12)
PULS BIZNESU
Jeśli ropa zdrożeje jeszcze trochę, kilka państw strefy euro może zbankrutować - prognozuje Ernst & Young. (s.3)
Pol-Aqua zasługuje na czerwoną kartkę. Fatalne wyniki, jeszcze gorsza komunikacja z rynkiem. Budowlana spółka fauluje inwestorów. (s.6)
Integer rośnie jak na drożdżach. Wszystkie nowe inicjatywy spółki mają w tym roku być rentowne. Przychody wzrosną od 35 do 60 proc. (s.7) (PAP)
morb/