Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 30 grudnia
...
30.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 30 grudnia.
RZECZPOSPOLITA
1 stycznia euro przyjmie Estonia. W najbliższych latach żaden inny kraj raczej nie będzie tym zainteresowany. (s.A1,B4,B5)
16 województw wydało już co najmniej 20 proc. dostępnych środków z Unii Europejskiej. W nagrodę otrzymają do podziału 512 mln euro z krajowej rezerwy wykonania. (s.B1)
Wraca pomysł na zmianę sposobu waloryzacji emerytur i rent. Rząd ma się dziś zastanowić nad wprowadzeniem kwotowej, a nie procentowej podwyżki świadczeń. (s.B1)
W Polsce pojawią się nowe stacje telewizyjne i cyfrowa telewizja na szerszą skalę. Prasa może zdrożeć, a wydawcy - zdecydować się na kolejne fuzje. (s.B2)
PARKIET
Bank BPS idzie na giełdę po 0,5 mld zł. Ta kwota miałaby zasilić fundusze własne banku. Obecnie całkowite kapitały banku wynoszą 570 mln zł. Oferta byłaby skierowana do indywidualnych odbiorców. (s.1,8)
Giełdowe Forte postanowiło sprzedać fabryki mebli w Rosji i na Ukrainie. Maciej Formanowicz, prezes spółki, podkreśla, że nie oznacza to, że Forte wycofuje się ze Wschodu. "Stwierdziliśmy, że nasze cele na tamtych rynkach możemy bardziej efektywnie realizować właśnie z kraju. Zniesienie ceł na Ukrainie sprawia, że bardziej opłacalny od produkcji będzie eksport z Polski" - mówi. (s.1,3)
Farmacol chce w przyszłym roku uzyskać dwucyfrowy wzrost przychodów. (s.5)
GAZETA WYBORCZA
- Kobiety powinny pracować tak długo jak mężczyźni. Będę przekonywać do tego prezydenta - mówi "Gazecie" Irena Wóycicka, minister ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta. (s.1,22)
Dziś rząd zdecyduje, co zrobić z OFE. Dyskusja będzie gorąca, bo zgody między ministrami nie ma. Minister finansów Jacek Rostowski i szefowa resortu pracy Jolanta Fedak są za zawieszeniem składek przekazywanych do OFE lub przynajmniej za znacznym ich obniżeniem. Przeciw jest minister Michał Boni. Chciałby, żeby OFE zamiast części składek dostawały specjalne obligacje emerytalne. (s.1,18)
PULS BIZNESU
Firma PRZ Mieszko z Nysy zarzuca spółce Duda Skup kradzież ponad 2 tys. ton rzepaku. (s.6)
Z nieoficjalnych informacji "PB" wynika, że MSP nie do końca wierzy w transakcję sprzedaży ZE PAK i kopalni węgla brunatnego spółce Rafako. Wydaje się jednak, że dokończenie prywatyzacji z udziałem inwestora niezwiązanego z grupą Elektrimu jest mało realne. A podobno Rafako, wbrew obawom skarbu, będzie mieć pieniądze na zakup PAK i kopalni. Gotowość finansowania transakcji w razie potrzeby wyraził Zygmunt Solorz-Żak. Na razie Rafako chce zmierzyć eksploatowane i przyszłe odkrywki w kopalniach. (s.7)
Alior Bank osiągnął break even i rozwija się dalej. Wojciech Sobieraj, prezes banku, powiedział "PB", że bank jest zainteresowany przejęciami, ale głównie zakupami portfeli. Chce też wejść w kredyty ratalne. (s.10)
DZIENNIK
Nieprzerwany mimo dwóch poważnych spowolnień wzrost gospodarczy, pensje wyższe o tysiąc złotych, a stopa bezrobocia niższa o ponad 3,5 proc. - tak zmieniła się sytuacja makroekonomiczna Polski w ciągu ostatnich dziesięciu lat. (s.A3)
Yahoo, największy amerykański portal, w połowie stycznia rozpoczyna walkę o polski rynek internetowy. Strategia - współpraca z polskimi gigantami sieci zamiast walki. (s.A11)
Za dwa lata PGNiG zamierza rozpocząć budowę drugiego morskiego terminalu do odbioru gazu ziemnego. Inwestycja ma być realizowana u wybrzeży Gdańska. "Chodzi o tzw. boję regazyfikacyjną zlokalizowaną w Zatoce Puckiej, która umożliwi odbiór sprężonego gazu ziemnego CNG" - powiedział Michał Szubski, prezes PGNiG. Dzięki niej w 2014 r. do kraju będzie można sprowadzić nawet 1,5 mln m sześc. gazu rocznie. (s.A12)
W 2011 r. OC będzie droższe nawet o 30 proc. Podwyżki cen polis komunikacyjnych najbardziej uderzą w przedsiębiorców, bo to właśnie samochody służbowe najczęściej ulegają kolizjom i wypadkom. (s.A13)
W przyszłym roku akcje niewielkich spółek powinny rosnąć o wiele szybciej niż cały rynek. (s.A15) (PAP)
morb/