Trwa ładowanie...
d1zewr5

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 7 lutego

...

Share
d1zewr5

07.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 7 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Zielone certyfikaty dobiją biogazownie i wiatraki? Branża energii odnawialnej obawia się wycofania banków z jej finansowania i bankructw. (s.B1)

d1zewr5

Branża węglowa się kurczy. Załogi czterech śląskich spółek węglowych i lubelskiej Bogdanki zmniejszą się w sumie w tym roku o ok. 4,5 tys. osób - wynika z szacunków "Rzeczpospolitej". (s.B6)

Producent elektroniki Manta sprzedał w 2012 r. ponad 100 tys. tabletów. W tym roku chce ich sprzedać jeszcze więcej. (s.B6)

Armia zaczyna wielką wymianę ciężarówek. W grę wchodzi kilka tysięcy pojazdów za prawie 3 miliardy złotych.(s.B7)

PARKIET

d1zewr5

KGHM: nakłady na kopalnię w Chile poniżej 4 mld USD. Choć inwestycja pochłonie więcej, nie będzie to mieć wpływu na wypłatę dywidendy - zapewnia prezes koncernu. (s.5)

Wojas liczy w 2013 roku na 10-15 proc. wzrost sprzedaży, chce sprzedać około 1 mln par obuwia. Spółka prowadzi rozmowy z zagranicznymi kontrahentami. (s.5)

Manta chce pozyskać z giełdy do 30 mln zł. Debiut planowany jest pod koniec roku. (s.6)

NTT System planuje w 2013 roku niewielki wzrost sprzedaży, podobny do tego z 2012 roku. Moim celem jest osiągnięcie rentowności netto spółki na poziomie jak najbardziej zbliżonym do 1 proc. - powiedział prezes spółki. (s.7)

d1zewr5

GAZETA WYBORCZA

Wyższa emerytura za dzieci. Pomysł wiceszefa ZUS na poprawienie demografii. A może sprawiedliwiej byłoby, gdyby osoby mające córkę albo syna dostawały wyższą emeryturę? Sfinansują ją ci, którzy dzieci nie mają. (s.18)

Stop przetargowym oszustom. Prawdopodobnie w najbliższy wtorek rząd zajmie się projektem nowelizacji Prawa zamówień publicznych, dzięki której zamawiający roboty budowlane będą mogli żądać od firm startujących w przetargu podania ich potencjalnych podwykonawców. (s.19)

Dziś i jutro przywódcy państw UE będą w Brukseli ustalać unijny budżet na następne 7 lat. Część krajów żąda dużych oszczędności i szczyt w listopadzie zakończył się fiaskiem. Jak zapowiada premier, Polska walczy o 300 mld zł.

d1zewr5

PULS BIZNESU

Porządki w aktywach zagranicznych PGNiG, łączenie spółek z grupy i IPO biznesu poszukiwawczego. Plan zakłada zredukowanie liczby spółek zależnych z ponad 50 do 14. Konsolidacja spółek dystrybucyjnych może potencjalnie dać 15-25 proc. oszczędności na wydatkach operacyjnych - ocenia prezes spółki. (s.4-5)

Miliarderzy chcą kupić Cegielskiego. Fundusz Domogałów złożył wstępną ofertę na HCP. I fundusz, i fabrykę interesuje energetyka i offshore. (s.2)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d1zewr5

Trzykrotna podwyżka sum gwarancyjnych dla biur podróży podniesie ceny wycieczek i wczasów. Resort finansów z Ministerstwem Sportu i Turystyki przygotowuje projekt podwyżki sum gwarancyjnych dla biur podróży i ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej linii lotniczych. (s.A1)

Po lotnisku w Modlinie problemy z prawem budowlanym ma dopiero co uruchomiony terminal w Lublinie. (s.A8)

PGE szykuje awaryjny plan dla węglowych inwestycji. Jak wynika z informacji DGP PGE może odłożyć opolską inwestycję i kilka lat, za to dwukrotnie powiększy nowe zamówienie na rozbudowę elektrowni Turów. (s.A8)(PAP)

seb/

d1zewr5

Podziel się opinią

Share
d1zewr5
d1zewr5