Trwa ładowanie...
d3iuaxi
d3iuaxi

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 15 lipca

...
Share
d3iuaxi

15.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 15 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Kilkumiesięczne negocjacje cenowe z Gazpromem nie przynoszą skutku. PGNiG może więc jesienią wystąpić do arbitrażu. Średnia cena 1000 m sześc. gazu może w 2011 r. dojść do 400 USD. (s.B1)

d3iuaxi

Dziś kolejny etap prac nad ustawą antyspreadową. Kredyty będzie można spłacać bezpośrednio w walucie obcej, bez dodatkowych opłat. Zamrożenie kursu franka jest nierealne. (s.B2)

Nasz rating kredytowy jest niezagrożony - uważają analitycy. Ewentualnych zmian można oczekiwać dopiero w pierwszej połowie 2012 roku, jeśli nie wywiążemy się ze zobowiązań. (s.B4)

Gazprom i RWE utworzą spółkę, która może przejąć elektrownie gazowe i węglowe, jakie niemiecki koncern ma w rodzinnym kraju oraz w Wielkiej Brytanii i Beneluksie. Będzie też budować nowe. (s.B5)

Popyt na komputery osobiste jest w tym roku słabszy od prognoz - wynika z raportów IDC i Gartnera. Dobrze sprzedają się natomiast tablety. (s.B6)

d3iuaxi

Polacy kupują coraz mniej legalnych papierosów. W I półroczu sprzedaż koncernów spadła o ok. 3 proc. (s.B6)

PARKIET

Planowana fuzja Asseco BS i Asseco Germany budzi spore wątpliwości. Zarówno Asseco Business Solution jak i Asseco Germany sprzedają systemy do zarządzania. Pierwsza z firm, w której Asseco Poland ma mniej niż połowę akcji, robi to bardzo dobrze. Druga, gdzie Asseco Poland ma 100 proc. kapitału, znacznie gorzej. Ich połączenie będzie korzystne dla Asseco Poland, ale mniej opłacalne dla mniejszościowych udziałowców Asseco BS. (s.1,4)

Skarb państwa zobowiązał się, że przez 180 dni od czasu rozpoczęcia notowań praw poboru do nowych akcji Azotów Tarnów nie sprzeda walorów tej spółki. Oznacza to, że prywatyzacja będzie się mogła rozpocząć dopiero na początku przyszłego roku, a nie - jak zakładano do tej pory - we wrześniu. Jesienią pod młotek mogą za to trafić Ciech i Puławy. (s.1,5)

d3iuaxi

Jutrzenka rozgląda się za potencjalnymi celami akwizycyjnymi w Polsce i za granicą. "Przyglądamy się producentom kulinariów i słodyczy w najbliższych nam geograficznie krajach, jak Czechy i Słowacja, ale też w Bułgarii i Rumunii" - powiedział Marcin Szuława, członek zarządu Jutrzenki. Poszukiwania są prowadzone przez doradców polskich i zagranicznych. Spółkę interesują podmioty generujące rocznie obroty na poziomie min. 100 mln zł. (s.4)

Sprzedaż budowlanej firmy Unibep w 2011 roku przekroczy 800 mln zł. Co najmniej 200 mln zł będzie pochodziło ze Wschodu. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Polacy oszczędzają. Mniej kupują w centrach handlowych - przenieśli się do dyskontów. (s.24)

d3iuaxi

PULS BIZNESU

Spółka z branży leasingowej, Fleet Holdings, zamierza wejść na warszawską giełdę. Z rynku chce pozyskać 100 mln zł. (s.10)

DZIENIK GAZETA PRAWNA

Polski rynek informatyczny będzie wart w tym roku 32 mld zł, o 3 mld więcej niż rok temu - wynika z raportu przygotowanego przez Computerworld Top 200. (s.A7)

d3iuaxi

Na inwestycje w elektroenergetyce potrzeba 170 mld zł. Dwie trzecie tej kwoty wyłożą banki. Zrobią to chętnie, bo z każdego miliarda zainkasują co najmniej kilkanaście milionów złotych prowizji. (s.A11)

Reorganizacja grupy LOT wchodzi w drugą fazę. Do końca roku firma sprzeda aktywa niezwiązane z bezpośrednią działalnością podstawową - terminal cargo, nieruchomość przy ul. 17 Stycznia w Warszawie i wydzieloną w zeszłym roku ze struktur firmy bazę techniczną. (s.A11)

Do końca lipca do KNF trafi prospekt emisyjny PKO BP - wynika z nieoficjalnych informacji "DGP". (s.A14)

POLSKA THE TIMES

PO ma tylko 20 proc. pewnych wyborców - wynika z sondażu zleconego przez Platformę, do którego dotarła "Polska". (s.1) (PAP)

morb/

d3iuaxi

Podziel się opinią

Share
d3iuaxi
d3iuaxi