Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 29 kwietnia

...

29.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 29 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Orlen zostanie udziałowcem znaczącego złoża gazu łupkowego w USA. W zamian oferuje dostęp do swoich koncesji w Polsce. Umowa w tej sprawie możliwa jest już w czerwcu. (s.B1)

Polska zaskarży do Trybunału Sprawiedliwości UE decyzję Komisji Europejskiej w sprawie darmowych zezwoleń na emisję CO2 w przemyśle. Wniosek ma być sformułowany w ciągu kilku tygodni. (s.B1)

Informacje o możliwej zmianie właściciela przez Kredyt Bank to tylko spekulacje prasy - mówią przedstawiciele KBC. (s.B3)

PTC, trzecia w kraju sieć komórkowa, zmienia się w spółkę akcyjną. To otwiera jej drogę do publicznych ofert akcji lub obligacji. (s.B6)

"Nie mogę wydać zgody na prywatyzację spółki, w której jest otwarty konflikt" - mówi o sytuacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że prospekt JSW nie trafi do Komisji Nadzoru Finansowego dopóki nie będzie porozumienia ze "stroną społeczną". "Bez takiego porozumienia nie zamierzam wprowadzać czynnika burzącego możliwość wypracowania kompromisu" - powiedział "Rz". (s.B12)

PARKIET

Prawdopodobnie w piątek Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdzi prospekt Banku Gospodarki Żywnościowej - dowiedział się "Parkiet". Bank ma zadebiutować na giełdzie pod koniec maja. (s.1,9)

Famur jest coraz bliżej wydzielenia z grupy dwóch spółek - grupy odlewni oraz Zametu Industry. Druga z nich ocenia, że na giełdowym parkiecie może pojawić się pod koniec wakacji (s.6)

Długi weekend nie zaszkodzi wzrostowi. Zdaniem ekonomistów nawet jeśli spowolni wzrost w przetwórstwie, to na długim weekendzie skorzysta np. turystyka (s.10)

GAZETA WYBORCZA

W Rosji i USA wybuchła gorączka ropy. W obu państwach rządy nasyłają śledczych na nafciarzy, by powstrzymać galopadę cen paliw. Moskwa dodatkowo wstrzymuje eksport benzyny, której zabrakło w Rosji. (s.28)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Nauczyciele mogą rozsadzić budżet. 7-proc. podwyżkę pensji od 2012 r. pracownicy oświaty mają już zagwarantowaną. Teraz chcą 10 proc. (s.A1,A8)

Od przyszłego roku rata pożyczki nie będzie mogła przekraczać 42 proc. zarobków klienta. To efekt kolejnej nowelizacji rekomendacji S. (s.A1,A15)

PULS BIZNESU

W akcjonariacie dystrybutora mrożonek, spółki Jago, rośnie nowy gracz. Robert Bibrowski, który wcześniej ujawnił się m.in. w Sanwilu, Optimusie i Mostostalu Warszawa, właśnie przekroczył próg 10 proc. głosów. Nie chce na tym poprzestać. Zapowiada, że jeśli restrukturyzacja tej firmy da efekty, będzie chciał zwiększyć zaangażowanie. Sugeruje, że dobrym pomysłem byłby alians z zagraniczną firmą. (s.3)

Anti już nie chce inwestora branżowego. Spółka planuje emisję do 2,2 mln akcji, których 70 proc. obejmą nowi inwestorzy. Emisja zostanie przeprowadzona w maju. "Spółka jest w coraz lepszej kondycji. Taka emisja wystarczy, abyśmy zrealizowali nasze projekty i utrzymali płynność" - powiedział Arkadiusz Rzepa, prezes firmy. (s.11) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)