Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 3 stycznia
...
03.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 3 stycznia.
RZECZPOSPOLITA
Zmierzch niemieckiej Europy. Wraz z końcem kryzysu Angela Merkel straciła główne narzędzie dominacji nad Unią - strach przed rozpadem strefy euro. (s. A8)
Szykują nam tysiące nowych miejsc pracy. O 1,5 mld zł wzrosła w 2013 r. wartość zapowiadanych inwestycji w strefach ekonomicznych. Dzięki nowym projektom powstanie ponad 8 tys. etatów. (s. B1)
Firmy IT skorzystają na ożywieniu. Systemy analityczne, chmura obliczeniowa oraz rozwiązania mobilne będą w 2014 r. cieszyły się największym zainteresowaniem klientów. (S. B2-B3)
Rośnie apetyt na ziemię. Na działki budowlane polują zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy prywatni. Skala zawieranych transakcji jest coraz większa. (s. B4)
W 2014 r. eksport skoczy o ponad 10 proc. Do silnej poprawy polskiego eksportu przyczyni się ożywienie globalnej gospodarki, przede wszystkim unijnej. Równie silnie odbije import. (s. B5)
PARKIET
Nova KBM znika z warszawskiej giełdy. Akcjonariusze Novej KBM, której akcje zostały anulowane, zostali na lodzie. Bank Słowenii podjął decyzję o unieważnieniu "starych" papierów wartościowych spółki. Nowe akcje objęło słoweńskie państwo. Nie będą jednak wprowadzone do publicznego obrotu. "Nova KBM raportuje według prawa słoweńskiego i podlega tamtejszemu nadzorowi. Informacje o trudnej sytuacji banków w Słowenii były znane od dłuższego czasu" - mówi Łukasz Dajnowicz z KNF. (s. 01, 08)
Monnari wychodzi z upadłości układowej. Odzieżowa spółka dzięki spłaceniu zobowiązań wobec ostatniego wierzyciela otwiera nowy rozdział swojej historii. Mirosław Misztal, prezes i główny akcjonariusz Monnari, podkreśla, że od dłuższego czasu spółka osiąga dobrą sprzedaż i ma nadzieję, że dynamika ta utrzyma się także w 2014 roku. "W tym roku jesteśmy w stanie powiększyć sieć o ok. 10-15 placówek" - zapowiada. Obecnie firma ma ich 109. (s. 05)
Kiepskie prognozy dla producentów nawozów. Analitycy nie mają wątpliwości - Grupę Azoty czeka kolejny słaby sezon nawozowy. Wszystko przez rekordowe zbiory zbóż w minionym roku, co pociągnęło za sobą spadek ich cen. Tymczasem władze Azotów są dobrej myśli, jeśli chodzi o rentowność spółki w 2014 r. "(...) można się spodziewać, że ceny nawozów utrzymają się na obecnym poziomie. Nie oznacza to jednak, że rentowność Azotów nie będzie się poprawiać" - mówi Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty. (s. 06)
Zarząd KGHM proponuje związkom zawodowym zmianę struktury wynagrodzeń. Firma mogłaby się zgodzić na podniesienie stawek płac zasadniczych o 4 proc., ale przy jednoczesnym zmniejszeniu o 4 pkt. proc. wysokości nagrody rocznej, która jest liczona od zysku netto. (s. 07)
GAZETA WYBORCZA
Strategia pod napięciem. Atom? Gaz z łupków, a może węgiel? Za zmianami w energetycznych priorytetach rządu nikt nie nadąży, a po kolejnych wyborach do Sejmu może w Polsce po prostu brakować prądu. (s. 12)
PULS BIZNESU
Multimedia, operator kablówki, przejęły mniejszego konkurenta na Pomorzu, spółkę Teltronik z Redy. Mają zamiar kupować kolejnych małych graczy. (s. 2)
Mirosława Boryczka, wiceprezes ZUS, zostanie dziś dyrektorem generalnym MF - dowiedział się "PB". Ma zreformować matecznik fiskusa. (s. 3)
Chiński bank czeka na polską ustawę o OZE. ICBC chce finansować projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii. Zwłaszcza te, które połączą chiński i polski biznes. (s. 15)
(PAP)
jow/