06.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 6 maja.
RZECZPOSPOLITA
Rośnie armia urzędników. W całej administracji publicznej przybyło w minionym roku 12,2 tys. osób. Szybko rozrasta się biurokracja w samorządach. Najwięcej zarabiają urzędnicy centralni, najmniej - powiatowi. (s.B1)
Gazprom umacnia swoją pozycję w Europie. Dzięki przychylności władz Niemiec i firm tego kraju Rosjanie zakończyli właśnie budowę gazociągu przez Morze Bałtyckie. Od października dzięki nowemu połączeniu mogą zwiększyć eksport swojego gazu na zachód o 27 mld m sześc. rocznie. Druga nitka będzie gotowa w 2012 roku. (s.B2)
Przyspieszyło rozdzielanie dotacji na internet na obszarach, gdzie budowa sieci nie jest uzasadniona ekonomicznie. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy podpisano więcej umów niż od 2007 roku do lutego 2011 roku. (s.B7)
PARKIET
Dziś mija termin składania ofert na zakup akcji Polkomtela. "Parkiet" powierdził, że złożą je Zygmunt Solorz-Żak oraz szwedzka TeliaSonera. Swoje propozycje do doradców właścicieli telekomu mogą też skierować norweski Telenor w konsorcjum z Bain Capital i globalny fundusz Apax. (s.1)
Prawdopodobnie pod koniec maja zostanie zatwierdzony prospekt emisyjny Mex Polska. Miesiąc później restauracyjna spółka chce przeprowadzić ofertę publiczną wartą kilkanaście milionów złotych. (s.5)
WZA Jago przegłosowało w czwartek uchwałę o podniesieniu kapitału zakładowego o maksimum 4,44 mln akcji - wynika z informacji "Parkietu". Teraz dzieli się on na ok. 44 mln akcji. (s.5)
GAZETA WYBORCZA
Parlament Korei ratyfikował umowę o wolnym handlu z Unią Europejską. Od lipca nie będzie 10-proc. cła na auta z Korei i barier dla innych koreańskich produktów. (s.24)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Polski Holding Farmaceutyczny wystawił w czwartek na sprzedaż Polfę Tarchomin. Poprzednia próba prywatyzacji zakończyła się na początku grudnia 2010 roku fiaskiem ze względu na niesatysfakcjonujące oferty. (s.A13)
Netia i UPC urosły w internecie tylko o 2 proc. Wyniki największych operatorów wskazują, że nasz rynek szerokopasmowego internetu wyhamowuje i jest coraz bliższy nasycenia. (s.A17)
PULS BIZNESU
Tauron zabiega o 900 mln zł z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na inwestycje sieciowe. Do 2020 r. wyda na nie ponad 10 mld zł. (s.13) (PAP)
morb/