Trwa ładowanie...
dm4u590

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 7 grudnia

...

Share
dm4u590

07.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 7 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Zmiany w liczeniu długu w ekspresowym tempie. Jeśli ustawa wprowadzająca rozluźnienie w procedurach ostrożnościowych ma wejść w życie 1 stycznia, Sejm ma niewiele czasu na prace nad nią. (s. B3)

dm4u590

Polska zagłębiem usługowym świata. Działające u nas centra usług rozwijają się tak szybko, że zaczynają planować nawet zagraniczną ekspansję. (S. B4)

Restrukturyzacja LOT będzie o wiele głębsza niż dotychczas planowano, a cięcia bardziej radykalne i dotyczą wszystkich działów spółki - mówi "Rz" Leszek Chorzewski, rzecznik LOT. (s. B4)

Właściciel sieci UPC nie rezygnuje z przejęć. Jeśli uda mu się konsolidacja polskiego rynku, może stanąć do przetargu na częstotliwości mobilne. (s. B8)

Prawie 0,5 mld zł wydadzą na naprawę szkód górniczych wydobywające węgiel i miedź zakłady - szacuje "Rz". To o 100 mln zł więcej niż w 2011 roku. (s. B12)

dm4u590

Do 2015 roku PKO BP bankowy OFE chce zająć piąte miejsce pod względem aktywów - mówi "Rz" Ewa Małyszko, prezes funduszu. (s. B16)

PARKIET

Tylko co trzecia spółka wprowadzona na warszawską giełdę w latach 2009-12 dziś jest notowana na plusie. Aż połowa z firm, które znalazły się pod kreską, straciła przynajmniej 50 proc. wartości. (s. 01, 02-3)

Chilijski KPMG oszacował nakłady inwestyycjne na projekt Sierra Gorda na 4,67 mld dolarów. To o 61 proc. więcej, niż wynosi oficjalny budżet. KGHM pracuje nad jego aktualizacją, ale odcina się od szacunków. - CAPEX podany w raporcie KPMG jest nieprawdziwy. Ta kwota uwzględnia zarówno CAPEX, jak i kapitał odtworzeniowy - mówi osoba związana z Polską Miedzią. (s. 04)

dm4u590

PGNiG konsekwentnie ogranicza koszty prowadzonej działalności i przyśpiesza restrukturyzację. Efektem są najwyższe od 2008 roku notowania akcji gazowniczej grupy na giełdzie. (s. 05)

W 2012 roku sprzedaż piwa może zwiększyć się w Polsce o 4-5 proc. - ocenia Xavier Belison, prezes Grupy Żywiec. Nie wyklucza też, że w 2013 roku tempo sprzedaży wyhamuje do 1-2 proc. Spółka prawdopodobnie pod koniec pierwszego kwartału 2013 roku podniesie ceny piwa. (s. 06)

GAZETA WYBORCZA

W pionierskim rejsie Gazprom przewiózł gaz z Europy do Azji Północną Drogą Morską przez Arktykę, z której Moskwa chce uczynić konkurenta dla kanałów Sueskiego i Panamskiego. (s. 16)

dm4u590

Przyjęcie jednolitego patentu europejskiego będzie nas kosztować 76 mld zł w ciągu 30 lat. Odrzucenie mniej - 48 mld zł - wynika z analizy przygotowanej dla Ministerstwa Gospodarki. (s. 17)

PULS BIZNESU

Ukraiński fiskus żąda od Kredobanku, spółki PKO BP, setek milionów złotych za rzekome zaległości podatkowe. Bank wygrywa sprawy w sądzie, ale skarbówka nie odpuszcza. (s. 4-5)

Lux Med kupuje na potęgę. Grupa kupiła od PGE sieć 14 przychodni MegaMed, działający w południowo-zachodniej Polsce. (s. 5)

dm4u590

PKN Orlen kupuje koncesje od Exxona, wyda kilka milionów złotych na dwie koncesje łupkowe: w okolicach Łukowa i koło Wołomina. (s. 6)

Na mocniejszego złotego nie ma co liczyć. W grudniu na rynku walutowym powinno być spokojnie. Według mediany prognoz, na koniec grudnia za euro trzeba będzie zapłacić 4,13 zł, za dolara 3,15 zł, a za franka szwajcarskiego 3,41 zł. (s. 16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Rządowy podatek od wydobycia zmusi PGNiG do zamykania kopalń. Koncern będzie wkrótce likwidować nierentowne odwierty w rejonie Karpat - ustalił DGP. (s. A9)

dm4u590

Alstom gotowy stanąć do walki o polski atom. Współpracujemy z Arevą, ale nie tylko. Niewykluczone, że wystartujmey w kilku układach jednocześnie. Widzimy też możliwość wykonywania robót budowlanych - mówi Philippe Cochet, wiceprzees Alstomu. (s. A13)

OC znów na minusie, ceny polis mogą pójść w górę. Po trzecim kwartale ubezpieczyciele odnotowali stratę sięgającą 68 mln zł. (s. A14)

Inwestorzy pokochali sztabki i monety. Tegoroczna sprzedaż złota jest o jedną piątą większa niż rok temu. Liderem rynku jest niezmiennie Mennica Polska - znalazła klientów na tonę złota w sztabkach. (s. A15)

(PAP)

pel/

dm4u590

Podziel się opinią

Share
dm4u590
dm4u590