Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 10 marca

...

10.03.2014 | aktual.: 10.03.2014 08:08

10.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 10 marca.

RZECZPOSPOLITA

Rząd wycofuje się z pomysłu wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń w służbie zdrowia. Miały one być elementem zmian, które resort zdrowia miał zaproponować w ramach tzw. pakietu kolejkowego, czyli przepisów zmniejszających kolejki do lekarzy. (s.A1,A6)

W internecie kupuje już niemal każdy użytkownik sieci. Zdaniem co drugiego klienta transakcje w e-sklepach są tak bezpieczne, jak te zawierane w tradycyjnych placówkach handlowych. (s.B1)

Zima nie dała zarobić producentom soli drogowej. Już w lutym sprzedaż solu praktycznie zamarła. (s.B2)

Polska, Czechy, Słowacja i Węgry wystąpiły do USA o przyspieszenie eksportu gazu do Europy Środkowej i Wschodniej. Biały Dom mówi o 2015 r. (s.B3)

W związku z konfliktem z Ukrainą w szybszym tempie uciekają kapitał i inwestycje z Rosji oraz spada wartość giełdowych spółek, rośnie inflacja, a zmniejsza się konsumpcja. (s.B3)

Polski grafen już znalazł nabywców. W dwa miesiące po uruchomieniu sprzedaży materiał trafił do kilkudziesięciu klientów. (s.B4)

Konflikt na Ukrainie i pojawienie się u nas afrykańskiego pomoru świń mogą zahamować szybkie tempo, w jakim do tej pory rosła zagraniczna sprzedaż produktów spożywczych. Jeśli się zwiększy, to o zaledwie kilka procent. (s.B5)

Pierwsze bankructwo na obligacjach korporacyjnych wyemitowanych przez firmę z Chin sprawia, że narastają obawy co do jakości wycen wiarygodności kredytowej chińskich podmiotów. (s.B5)

Marvipol zapowiada wzrost sprzedaży mieszkań. Spółka w ciągu dwóch lat zamierza przeznaczyć na zakup gruntów 60 mln zł. Zakupy mają umożliwić deweloperowi rozpoczęcie w latach 2014-16 realizacji projektów, w których znajdą się mieszkania o łącznej powierzchni przynajmniej 60 tys. mkw. (s.B9)

Część operatorów mobilnych i ich dostawców uważa, że już w 2014 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze sieci LTE Advanced. (s.B10)

Selena, producent chemii budowlanej, opracowała plan budowy na Ukrainie sieci oddziałów, ale rozważy, czy w obecnej sytuacji politycznej wcielać go w życie. "Z naszego punktu widzenia Ukraina to atrakcyjny rynek ze znaczącym potencjałem gospodarczym, ale na tempo i kierunek jej rozwoju będzie miało wpływ rozwiązanie obecnej sytuacji społeczno-politycznej" - mówi Jarosław Michniuk, prezes spółki. Selena zakłada wzrost wyników w kolejnych latach. Chce rosnąć o 5 proc. rocznie. (s.B16)

PARKIET

Pojawiły się pogłoski, że Gino Rossi może przed terminem wykupić część swoich obligacji. "Obecnie nie pracujemy nad takim rozwiązaniem. Gdyby nasze przepływy pieniężne były wyższe od planowanych, zdecydowalibyśmy się przeznaczyć te środki na zasilenie kapitału pracującego w obu spółkach w celu przyspieszenia tempa rozwoju" - powiedział Tomasz Malicki, prezes firmy. (s.3)

Grupie Azoty marzy się produkcja tzw. grafenu chemicznego. Prace nad nim prowadzi z Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie oraz należącą do ARP spółką Nano-Carbon. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Bruksela pomoże polskim rolnikom, którzy ponoszą straty w związku ze znalezieniem w kraju dzików chorych na afrykański pomór świń. Dostaniemy 28 mln euro. (s.26)

PULS BIZNESU

Cash Flow, bankrut, który nikomu nie płaci, nikogo nie zatrudnia i nie ma nic oprócz długów, wciąż jest notowany na giełdzie. Zawdzięcza to sądowi. (s.4)

Resort zdrowia odparł atak, ale farmaceuci nie zamierzają odpuszczać. O rekompensatę strat poniesionych w związku z obniżką cen leków będą walczyć w sądach. (s.4)

Coraz mniej firm chce budować szybkie drogi. Chętnych do realizacji inwestycji jest 103 wykonawców - szacuje Tomasz Rudnicki, zastępca szefa GDDKiA. Tymczasem jeszcze półtora roku temu na placach budowy znajdowały się 133 podmioty. (s.6)

Brakuje maszynistów. PKP Cargo chcą wykształcić ich nawet 700. Koszt to niemal 100 tys. zł na osobę. (s.7)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA Resort finansów analizuje możliwość opodatkowania napojów gazowanych zawierających cukier. Stawka akcyzy może wynieść od 1 do nawet 10 gr za litr słodkiego napoju bezalkoholowego. Na razie trwają analizy skutków wprowadzenia takiego podatku. (s.A1,B2) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)