Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 17 maja

...

17.05.2010 | aktual.: 17.05.2010 07:38

17.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 17 maja

RZECZPOSPOLITA

Mimo kryzysu, oszczędności Polaków są rekordowe. Wynoszą już ponad bilion złotych. Są wyższe, niż w czasie boomu giełdowego. (s.A1,B4)

Prawie 70 proc. Polaków woli jeździć dziurawymi drogami ekspresowymi, byle były za darmo. Reszta kierowców zgodziłaby się na wprowadzenie opłaty. Mogłoby to przynieść co najmniej 10 mld zł rocznie. (s.B1)

Polska Grupa Energetyczna może nawiązać współpracę z jeszcze dwoma firmami, które oferują technologie dla elektrowni atomowych, zanim podejmie decyzję o jej wyborze. List intencyjny podpisany z koncernem Westinghouse nie był ostatnim tego typu. (s.B5)

Sprzedaż mebli w I kw. spadła, w zależności od firmy, od kilkunastu do nawet 30 proc. (s.B10)

Coraz bliżej zmian w BZ WBK. Z informacji "Rz" wynika, że proces sprzedaży przez irlandzki AIB udziałów w BZ WBK nabiera tempa i obecnie kompletowane są dane do przeprowadzenia due diligence. Według zapowiedzi, AIB może sprzedać posiadany 70-proc. pakiet akcji na przełomie 2010 i 2011 r. Zdaniem analityków, inwestorzy mniejszościowi mogą zyskać na sprzedaży banku przez AIB. (s.B12)

Prezes Turkish Airlines, Temel Kotil, jest zainteresowany kupnem LOT-u. "Wiem, że LOT prowadzi właśnie restrukturyzację, więc trzeba trochę poczekać. Nie mam jednak zamiaru przepuścić takiej okazji" - powiedział w wywiadzie dla "Rz". (s.B16)

PARKIET

Polski rynek dystrybucji sprzętu informatycznego jest mocno rozdrobniony. Najwięksi gracze mają w nim ledwie kilkuprocentowe udziały. Dlatego przedstawiciele sektora nie ukrywają, że chcą rozmawiać o konsolidacji rynku. Vobis zamierza już w najbliższych miesiącach rozpocząć negocjacje w tej sprawie. (s.3)

PULS BIZNESU

PKN Orlen rozważa zakup spółki, która posiada koncesje poszukiwawcze i prowadzi już działalność wydobywczą. Według nieoficjalnych informacji "PB", może chodzić o firmę Petroceltic, obecną w Tunezji, Algierii i we Włoszech. Negocjacje trwają. Według informacji "PB", spółka produkuje dziennie 5-10 tys. baryłek ropy. Orlen Zerka też na aktywa BP w Kanadzie. Kłopoty finansowe koncernu BP po katastrofie platformy wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej sprawiły, że Brytyjczycy chcą podobno powetować sobie straty, sprzedając niektóre aktywa w Ameryce Północnej. PKN liczy, że cena będzie atrakcyjna i przypatruje się możliwościom zakupów w tym kraju. (s.4)

Po roku inwestowania w sieć sklepów Freshmarket, Żabka zaczyna na niej zarabiać. (s.7)

Akwizycje, poprawa wyników, zwiększenie zadłużenia lub emisja - takie są priorytety władz grupy MNI. (s.8)

"PB" dowiedział się nieoficjalnie, że resort skarbu planuje zmiany w zarządzie ZCh Police. Szykują się też przetasowania w radzie nadzorczej. Stanie się to 18 maja, podczas jej posiedzenia. Stanowisko ma stracić prezes firmy, Zbigniew Miklewicz. "Police potrzebują gruntownej restrukturyzacji, a obecny zarząd nie ma wystarczającej determinacji, by ją przeprowadzić" - mówi informator "PB". (s.9)

Notowana na NewConnect spółka Tele-Polska Holding przymierza się do debiutu na GPW. Mogłoby do niego dojść w pierwszym kwartale 2011 roku. Firma potrzebuje pieniędzy na inwestycje. Firma chce poprosić inwestorów o 10-20 mln zł. W grę wchodzi nie tylko uzyskanie pieniędzy z giełdy, ale też z funduszy UE i z banków. (s.9)

DZIENNIK

Największy w Polsce kolporter prasy, Ruch, może trafić w ręce spółki Lurena Investments - tylko Amerykanie złożyli ofertę na zakup akcji firmy. (s.A17)

Jeśli kolejna odsłona kryzysu finansowego spowoduje wzrost cen surowców, inflacja wcale nie musi tak szybko spadać, jak prognozowali ekonomiści. (s.A19) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)