Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 2 sierpnia
...
02.08.2010 | aktual.: 02.08.2010 07:53
02.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 2 sierpnia
RZECZPOSPOLITA
Koszty polskiego projektu atomowego przekroczą 11 mld euro. Cena 1000 MW mocy będzie wyższa niż zakładane obecnie 3,3 mld euro. Trzeba doliczyć jeszcze koszt działki i podłączenia elektrowni do sieci. (s.B1)
Dochody Polaków uzyskiwane z giełdy nie były w ubiegłym roku najlepsze. Ze sprzedaży akcji uzyskaliśmy ok. 5,1 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to ponad 6,4 mld zł. (s.B2)
Cezary Stypułkowski nie będzie szefem BPH, bo koncern GE nie zgodził się na jeden z warunków byłego szefa PZU. Jak dowiedziała się "Rz", Dmitri Stockton, szef GE Money na Europę Środkową i Wschodnią, wyjaśnił menedżerom BPH, że Cezary Stypułkowski zażyczył sobie rekompensaty, jeśli GE w trakcie trwania kadencji zarządu sprzedałby bank w Polsce. Amerykanie nie zgodzili się na ten warunek. (s.B4)
Po 2012 roku wydatki państwa będą rosły wolniej niż nominalny PKB - dowiedziała się nieoficjalnie "Rz". Taki zapis znajdzie się w nowej regule budżetowej, która ma zastąpić regułę wydatkową w momencie, kiedy uda nam się zmniejszyć deficyt finansów publicznych do poziomu 3 proc. PKB wymaganego przez Komisję Europejską. (s.B5)
Stawki za wywóz śmieci wzrosną od przyszłego roku o kilkanaście procent. (s.B9)
PARKIET
KGHM może opublikować zaktualizowaną prognozę wyników na ten rok we wrześniu lub październiku - powiedział w wywiadzie dla "Parkietu" Herbert Wirth, prezes KGHM. W sprawie zakupu 100 proc. akcji Telefonii Dialog rozmowy z KGHM prowadziła Netia, jednak to Polkomtel, w którym miedziowy koncern ma ponad 24-proc. udział, bada sytuację finansową i prawną. "Co do sprzedaży Dialogu, rozmawialiśmy z Netią, ale pierwszeństwo ma Polkomtel, ponieważ właśnie przeprowadza due diligence. Zobaczymy, czy złoży ofertę" - wyjaśnia Wirth. Cały czas nie ma przełomu w sprawie Polkomtela. Prezes zapytany o możliwe zwiększenie zaangażowania miedziowego koncernu w Tauron, odpowiedział, że zarząd ma zgodę na nabycie do 11 proc. akcji firmy. (s.1,5)
Choć wyniki spółek z USA przebijają zdecydowanie prognozy, obawy o spowolnienie gospodarcze hamują zwyżki na Wall Street. Zdaniem analityków - niepotrzebnie. (s.3)
CEZ chce kupić cztery elektrownie wodne w Rumunii. Łącznie może zapłacić 45 mln euro. (s.5)
GAZETA WYBORCZA
"Przedstawione przez rząd propozycje dotyczące finansów publicznych gwarantują stabilność w roku 2011. Dzięki nim 'kupiliśmy czas'" - powiedział "Gazecie" minister Michał Boni. "Ale musimy prowadzić dyskusję o następnych krokach" - dodał. (s.1,28)
PULS BIZNESU
W sierpniu nowy zarząd Bytomia z Michałem Wójcikiem na czele przedstawi plany restrukturyzacji i rozwoju spółki. Skupi się na marce Bytom. (s.7)
Na rynkach towarowych drożeje miedź. Inwestorzy mogą dyskontować mniejszą jej produkcję w przyszłości. (s.20)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Koncern BP jest gotowy sprzedać Aral, największą niemiecką sieć stacji benzynowych - twierdzi niemiecki magazyn "Wirtschaftswoche". Według informacji magazynu, koncern chce zarobić na tej transakcji ok. 2 mld euro. (s.A11)
Jeśli ktoś zamierza inwestować w złoto, powinien to zrobić w najbliższych miesiącach. Od końca września notowania znów pójdą w górę. Ostatnio znowu zwiększa się popyt, a na dodatek w Indiach, które kochają się w tym metalu, rusza sezon ślubów. (s.A13)
Jesienią MSP będzie szukał inwestora skłonnego kupić mniejszościowy pakiet Warsu. (s.A14)
Roman Karkosik prawdopodobnie powiększy pakiet udziałów w Walcowni Rur Andrzej. Jeśli przejmie Walcownię, może wnieść ją do Alchemii. (s.A16) (PAP)
morb/