02.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 2 sierpnia
RZECZPOSPOLITA
Koszty polskiego projektu atomowego przekroczą 11 mld euro. Cena 1000 MW mocy będzie wyższa niż zakładane obecnie 3,3 mld euro. Trzeba doliczyć jeszcze koszt działki i podłączenia elektrowni do sieci. (s.B1)
Cezary Stypułkowski nie będzie szefem BPH, bo koncern GE nie zgodził się na jeden z warunków byłego szefa PZU. Jak dowiedziała się "Rz", Dmitri Stockton, szef GE Money na Europę Środkową i Wschodnią, wyjaśnił menedżerom BPH, że Cezary Stypułkowski zażyczył sobie rekompensaty, jeśli GE w trakcie trwania kadencji zarządu sprzedałby bank w Polsce. Amerykanie nie zgodzili się na ten warunek. (s.B4)
Po 2012 roku wydatki państwa będą rosły wolniej niż nominalny PKB - dowiedziała się nieoficjalnie "Rz". Taki zapis znajdzie się w nowej regule budżetowej, która ma zastąpić regułę wydatkową w momencie, kiedy uda nam się zmniejszyć deficyt finansów publicznych do poziomu 3 proc. PKB wymaganego przez Komisję Europejską. (s.B5)
Stawki za wywóz śmieci wzrosną od przyszłego roku o kilkanaście procent. (s.B9)
PARKIET
KGHM może opublikować zaktualizowaną prognozę wyników na ten rok we wrześniu lub październiku - powiedział w wywiadzie dla "Parkietu" Herbert Wirth, prezes KGHM. W sprawie zakupu 100 proc. akcji Telefonii Dialog rozmowy z KGHM prowadziła Netia, jednak to Polkomtel, w którym miedziowy koncern ma ponad 24-proc. udział, bada sytuację finansową i prawną. "Co do sprzedaży Dialogu, rozmawialiśmy z Netią, ale pierwszeństwo ma Polkomtel, ponieważ właśnie przeprowadza due diligence. Zobaczymy, czy złoży ofertę" - wyjaśnia Wirth. Cały czas nie ma przełomu w sprawie Polkomtela. Prezes zapytany o możliwe zwiększenie zaangażowania miedziowego koncernu w Tauron, odpowiedział, że zarząd ma zgodę na nabycie do 11 proc. akcji firmy. (s.1,5)
Choć wyniki spółek z USA przebijają zdecydowanie prognozy, obawy o spowolnienie gospodarcze hamują zwyżki na Wall Street. Zdaniem analityków - niepotrzebnie. (s.3)
CEZ chce kupić cztery elektrownie wodne w Rumunii. Łącznie może zapłacić 45 mln euro. (s.5)
GAZETA WYBORCZA
"Przedstawione przez rząd propozycje dotyczące finansów publicznych gwarantują stabilność w roku 2011. Dzięki nim 'kupiliśmy czas'" - powiedział "Gazecie" minister Michał Boni. "Ale musimy prowadzić dyskusję o następnych krokach" - dodał. (s.1,28)
PULS BIZNESU
W sierpniu nowy zarząd Bytomia z Michałem Wójcikiem na czele przedstawi plany restrukturyzacji i rozwoju spółki. Skupi się na marce Bytom. (s.7)
Na rynkach towarowych drożeje miedź. Inwestorzy mogą dyskontować mniejszą jej produkcję w przyszłości. (s.20)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Koncern BP jest gotowy sprzedać Aral, największą niemiecką sieć stacji benzynowych - twierdzi niemiecki magazyn "Wirtschaftswoche". Według informacji magazynu, koncern chce zarobić na tej transakcji ok. 2 mld euro. (s.A11)
Jeśli ktoś zamierza inwestować w złoto, powinien to zrobić w najbliższych miesiącach. Od końca września notowania znów pójdą w górę. Ostatnio znowu zwiększa się popyt, a na dodatek w Indiach, które kochają się w tym metalu, rusza sezon ślubów. (s.A13)
Jesienią MSP będzie szukał inwestora skłonnego kupić mniejszościowy pakiet Warsu. (s.A14)
Roman Karkosik prawdopodobnie powiększy pakiet udziałów w Walcowni Rur Andrzej. Jeśli przejmie Walcownię, może wnieść ją do Alchemii. (s.A16) (PAP)
morb/