Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 3 stycznia
...
03.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 3 stycznia.
RZECZPOSPOLITA
WIG 20 może zyskać w 2011 roku blisko 13 proc. - wynika z prognoz analityków ankietowanych przez "Rz". Ziemia, nieruchomości i obligacje rządowe to najbezpieczniejsze inwestycje w tym roku. (s.A1,B4,B5)
Liczba firm na giełdzie doszła do 400. Spółki zdobyły dzięki sprzedaży akcji 10 mld USD. Obniżenie składek przekazywanych OFE zagraża jednak przyszłym debiutom. (s.B2)
Zarząd Lotosu liczy na wzrost zysku operacyjnego w 2011 roku. W tym roku spółka chce przerobić ok. 10 mln ton. (s.B11)
PARKIET
Systematycznie wypłacana dywidenda może być źródłem sporych zysków. Dlatego GPW liczy na to, że nowy indeks spółek dywidendowych WIGdiv będzie przydatnym narzędziem dla inwestorów. Może także stać się bazą dla nowych funduszy. (s.3)
Według Romana Karkosika na giełdzie przydałaby się korekta. "Teraz na rynku jest w miarę drogo, więc to kiepski moment, by wybierać się na duże zakupy. Cieszyłbym się, gdyby wyceny spadły przynajmniej o połowę" - mówi. Ocenia jednak, że wciąż będzie okazja do zarobienia pieniędzy na giełdzie. (s.1,7)
Megaron, producent chemii budowlanej, chce ruszyć z publiczną ofertą jeszcze w styczniu. Po jej przeprowadzeniu zadebiutuje na GPW. W ramach tego samego prospektu przeprowadzi też drugą publiczną ofertę, pod koniec 2011 roku. Pieniądze z obu emisji przeznaczy na rozbudowę hal magazynowo-produkcyjnych. (s.1,4)
DZIENNIK
1,6 miliona ubezpieczonych w KRUS rolników może stracić prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 roku budżet nie może finansować składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników niezależnie od osiąganych przez nich dochodów. Rząd dostał 15 miesięcy na przygotowanie nowych przepisów. (s.A1,B1)
Zaledwie dzień po rozpoczęciu swojej prezydentury w UE Węgry znalazły się pod ostrzałem wielkich koncernów. Biznes niemiecki, austriacki, holenderski, francuski i czeski w liście do szefa Komisji Europejskiej nawołuje do ukarania Budapesztu za nałożenie na nie podatków kryzysowych. (s.A1)
Niekorzystny dla małego ukraińskiego biznesu, obojętny dla oligarchów i przychylny dla zagranicznych inwestorów - od 1 stycznia na Ukrainie obowiązuje nowy kodeks podatkowy. Polscy przedsiębiorcy prowadzący interesy nad Dnieprem mają powody do zadowolenia. Przepisy wprowadzają zasady automatycznego zwrotu nadpłaconego VAT. (s.A9)
W 2011 r. rozstrzygnięte zostaną przetargi na budowę nowych bloków energetycznych za co najmniej 19 mld zł. (s.A12)
Richard Gaskin, prezes BPH ocenia, że w tym roku najbardziej znaczące dla wyników banku będą zyski z kart kredytowych, pożyczek gotówkowych i usług dla sektora MSP. "W każdym z tych segmentów chcemy mieć co najmniej 5-proc. udział w rynku" - powiedział Gaskin w wywiadzie dla "DGP". Bank w 2011 roku chce otworzyć 20 nowych placówek. Pierwsze z nich pojawią się pod koniec II kw. BPH ma pozostać na giełdzie. "KNF chce, aby zwiększyć pulę akcji w wolnym obrocie z 11 proc. obecnie do 25 proc. pod koniec 2011 roku. Zamiarem GE jest zmniejszenie swojego udziału w kapitale zakładowym Banku BPH do 75 proc., pod warunkiem, że nie narazi to GE na nieuzasadnione straty finansowe" - powiedział prezes banku. (s.A13)
Ofertę dla małych firm niedługo przedstawi Polbank. Rozwój w tym segmencie zapowiedziały już wcześniej m.in. Millennium, Kredyt Bank i Getin Noble Bank. (s.A14)
GAZETA WYBORCZA
Rząd może odetchnąć. W 2010 roku nasz dług nie przekroczył ostrożnościowego pułapu 55 proc. PKB. Ale w tym roku znacznie trudniej będzie tego uniknąć. (s.1)
Prognozy na ten rok to jak zakład zdeklarowanego optymisty ze zdołowanym pesymistą. Jeśli Europa oprze się kryzysowi, to czeka nas kolejny udany rok. Jeśli jednak strefa euro nie udowodni, że jest w stanie zacisnąć pasa, Polska może stracić grunt pod nogami. (s.20)
PULS BIZNESU
Mała stabilizacja - tak widzą naszą gospodarkę w 2011 roku analitycy. Ich zdaniem gospodarka wzrośnie o 4 proc. Ale spokój może być tylko pozorny. (s.4,7)
MNI dokupi akcji MIT. Firma dziś ogłosi wezwanie na pakiet akcji spółki zależnej. Chce mieć ponad 66 proc. (s.11)
POLSKA
Nie będzie to łatwy rok dla inwestorów, ale mimo wszystko giełda powinna dać zarobić ok. 10 proc. Nieprzeciętne zyski mogą dać złoto i surowce, ale to właśnie one obarczone są największym ryzykiem. (s.V) (PAP)
morb/