Trwa ładowanie...
d2h47to

Przegląd prasy gospodarczej, środa, 1 lutego

...
Share
d2h47to

01.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 1 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Z każdego euro dotacji wydanego w Polsce, na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech do UE-15 wraca 61 eurocentów w postaci dodatkowego eksportu i kontraktów, głównie budowlanych. W latach 2004-2015 stara UE zyska 75 mld euro. Największe korzyści odnoszą Niemcy. (s.B1)

d2h47to

Przy temperaturze minus kilkanaście stopni PGNiG może tracić nawet 10 mln zł dziennie z powodu braku nowej taryfy - powiedziała "Rz" osoba zbliżona do spółki. (s.B1)

Drogie mięso szkodzi wynikom mięsnych firm. W tym roku nawet 20 z nich może wypaść z rynku. (s.B6)

Firmy leasingowe sfinansują w 2012 r. zakupy firm za ok. 35 mld zł. (s.B9)

PARKIET

d2h47to

Stomil Sanok, producent elementów gumowych wykorzystywanych m.in. w motoryzacji, chce w tym roku umocnić się w tym segmencie. Prowadzi rozmowy z firmami motoryzacyjnymi, które mogłyby wejść do sanockiej grupy. Do akwizycji może dojść w tym roku. Firma zamierza też rozwijać się organicznie. Tylko dzięki nowym liniom produkcyjnym przychody Stomilu mają pójść w górę o kilkanaście procent. (s.1,8)

W 2011 r. mogło przybyć netto ok. 5 proc. abonentów Cyfrowego Polsatu, Cyfry+ i platformy "n", ale tempo przyłączeń nowych wyhamowuje i w przyszłym roku spadnie już o ponad połowę - wynika z szacunków trzech domów maklerskich. (s.7)

Spółka EC Będzin wypracowała w 2011 r. 11,4 mln zł zysku netto przy 154,6 mln zł przychodów. Jak ustalił "Parkiet", firma planuje wypłacić dywidendę na poziomie podobnym jak w ostatnich latach, choć ubiegłoroczne wyniki są nieznacznie słabsze niż w bardzo dobrym 2010 r. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

d2h47to

Dziś zarząd Facebooka może złożyć prospekt emisyjny w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Według analityków oferta publiczna mogłaby sięgnąć 10 mld USD. (s.22)

W 2011 roku gospodarka Rosji wzrosła o 4,3 proc., tak jak Polski. Lepszym wskaźnikiem może się pochwalić Ukraina. (s.22)

Szczegóły zmian w zakresie ulg podatkowych zostaną podane w ciągu najbliższych kilku dni. Chodzi o modyfikację ulgi na dzieci, likwidację ulgi internetowej i ograniczenia dotyczące kosztów uzyskania przychodów dla twórców. "Projekt mamy gotowy, kończymy prace nad niektórymi zapisami" - powiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski. Przewidziane są 30-dniowe konsultacje społeczne. W marcu projektem powinien zająć się rząd. Nowelizacja ma wejść w życie od nowego roku. (s.23)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d2h47to

Ministerstwo Finansów wspólnie z resortem rolnictwa pracuje nad zmianami w opodatkowaniu rolników. Zgodnie z nimi od przyszłego roku mieliby obowiązek określania swoich przychodów, a do 2014 roku płacenia podatku dochodowego od prowadzonej działalności. Jego wysokość miałaby być uzależniona od wysokości dochodów osiąganych przez gospodarstwa. Ogólne zasady opodatkowania mają objąć największych przedsiębiorców rolnych. (s.A5)

Roman Karkosik zainwestuje w wydobycie niklu i kobaltu. Azjatyckie złoża są warte co najmniej 8 mld USD. Kobalt to surowiec deficytowy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. (s.A10)

Lotos chciałby kupować kaspijską ropę naftową za pośrednictwem rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk. Gdańska rafineria poinformowała we wtorek "DGP", że sama jest w stanie zagospodarować ok. 3 mln t ropy typu Azeri Light. Koncern nie wyklucza jednak, że mógłby kupić znacznie więcej ropy, aby ją dalej sprzedawać. (s.A10)

Wydobycie gazu łupkowego o ropy łupkowej na szelfie bałtyckim jest nieopłacalne - uważa Paweł Poprawa, ekspert z Państwowego Instytutu Geologicznego. Morskie koncesje na poszukiwanie niekonwencjonalnego gazu ma Lotos. (s.A11)

d2h47to

Polskie LNG, operator gazoportu, zakończyło procedurę rozdzielania mocy w świnoujskim terminalu. Jednak nikt poza PGNiG nie zarezerwował mocy. Próba znalezienia klientów na korzystanie z portu zakończyła się fiaskiem. (s.A12)

PULS BIZNESU

Druga fala kryzysu minie szybciej, niż przypuszczano - twierdzi amerykański bank Goldman Sachs. Dlatego kapitał będzie płynął nad Wisłę. (s.3)

Walne Petrolinvestu przegłosowało kolejne podwyższenie kapitału. Teraz musi znaleźć chętnych, którzy wezmą w nich udział. (s.5)

O dobre prawo, wpływy skarbu państwa i skuteczny PR gazu łupkowego zadba wiceminister środowiska Piotr Woźniak. (s.6) (PAP)

morb/

d2h47to

Podziel się opinią

Share
d2h47to
d2h47to