Przegląd prasy gospodarczej, środa, 16 marca
...
16.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 16 marca.
RZECZPOSPOLITA
Więcej energii z atomu przy granicy Polski. Rosjanie w ciągu 7 lat chcą wybudować na Białorusi elektrownię jądrową. To drugi po Kaliningradzie taki rosyjski projekt. Polska i Litwa podtrzymują plany budowy swoich siłowni atomowych. (s.B1)
Andrzej Klesyk pozostanie szefem PZU - dowiedziała się "Rz". (s.B1)
Belvedere sprzedaje dział dystrybucji w Polsce - dowiedziała się "Rz". (s.B4)
Grupa farmaceutyczna Actavis zapowiada, że złoży ofertę wiążącą na Polfę Warszawa. (s.B12)
PARKIET
Grupa Tesgas chce poprawić tegoroczne przychody o kilkadziesiąt procent w stosunku do 174,3 mln zł zanotowanych w 2010 roku. Kolejny cel to przejęcie przynajmniej jednej firmy specjalizującej się w budownictwie dla branży gazowniczej i naftowej. Do końca II kw. zarząd chce zakończyć jej badanie, a po wakacjach podjąć decyzję o ewentualnym zakupie. (s.4)
Umowa z Biotonem powinna zostać podpisana w ciągu najbliższych kilku tygodni - powiedział "Parkietowi" Claudio Albrecht, prezes islandzkiej grupy Actavis. Jest więc szansa, że umowa zostanie zawarta do końca kwietnia. Bioton ma dostać od Actavisu ponad 55 mln euro w zamian za prawa do dystrybucji insuliny. (s.8)
GAZETA WYBORCZA
Jak kryzys obszedł się z naszymi kieszeniami? Mniej pieniędzy wydajemy na żywność i paliwa - to, co bardzo drożeje na świecie. Więcej pochłaniają opłaty za mieszkanie i prąd. (s.23)
Merlin wciąż szuka inwestora i kilkunastu milionów złotych na rozwój. Wcześniej negatywną decyzję odnośnie przejęcia spółki przez właściciela sieci Empik wydał UOKiK. Prezes EM&F szuka sposobów, by Merlin mógł zaczekać na koniec sporu z UOKiK. W grę wchodzi wariant, który nie wymagałby zgody Urzędu - przejęcie pakietu mniejszościowego. Dotąd EM&F stronił od takich rozwiązań. A i dla Merlina taki mariaż byłby kłopotliwy. "Prawie jak samobójstwo" - mówi osoba zbliżona do zarządu spółki. (s.25)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Ministerstwo Finansów znosi ulgę w akcyzie na biopaliwa. To podniesie koszt zakupu benzyny i oleju napędowego o 7-10 gr na litrze. (s.A4)
Debata w sprawie cięć składki do funduszy emerytalnych przenosi się na Wiejską. Koalicja i opozycja szykują się na starcie. Rząd może być mniej zdeterminowany do zmian, bo Bruksela zgadza się na łagodniejsze traktowanie Polski w razie przekroczenia kryteriów z Maastricht. (s.A6)
Ruszyły konsultacje z bankami w sprawie budowy dwóch odcinków autostrad w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Do udziału w sfinansowaniu inwestycji rząd namawia Europejski Bank Inwestycyjny. (s.A14)
Gazprom zamierza zostać partnerem Orlenu w czeskich rafineriach. Swoje udziały w nich chce sprzedać Rosjanom włoski koncern Eni. (s.A15)
Przedsiębiorcy, zwłaszcza eksporterzy, znów zabezpieczają się przed zmianami kursów walut. Liczba otwartych pozycji na opcjach walutowych rośnie. W Deutsche Banku przekroczyła już poziom sprzed kryzysu. (s.A17)
PULS BIZNESU
"Rzeczpospolita" podała, że Marek Karabuła, wiceprezes PGNiG, stara się o posadę wiceprezesa PKN Orlen. Z informacji, które uzyskał "PB" od przedstawicieli MSP, wynika, że były szef Nafty Polskiej i obecny członek rady nadzorczej PKN Orlen uczestniczy w konkursie na członków zarządu paliwowego koncernu, ale w innym charakterze. "Pan Karabuła bierze udział w tej procedurze, ale po stronie wybierającego zarząd, a nie w roli wybieranego. To z resztą nie byłoby możliwe ze względu na to, że Marek Karabuła zasiada w radzie nadzorczej PKN Orlen" - powiedział Mikołaj Budzanowski, wiceminister skarbu. (s.3)
Eksport do krajów dawnego Związku Radzieckiego kręci się prawie jak przed kryzysem. Zapaść gospodarcza w Rosji i na Białorusi już nie straszy polskiego biznesu. Tylko z Ukrainą jest problem. (s.4)
Mebelplast, producent mebli, chce zebrać z emisji 50 mln zł na przejęcia, centrum logistyczne, system IT i 50 salonów. (s.11)
Inwestor branżowy, finansowy albo giełda - takie scenariusze rozpatruje Polski Gaz, jeden z większych graczy na krajowym rynku LPG. Decyzję podejmie najdalej za miesiąc. Najbardziej zaawansowane są prace nad pozyskaniem inwestora branżowego. (s.13) (PAP)
morb/