Przegląd prasy gospodarczej, środa, 18 grudnia

...

18.12.2013 | aktual.: 16.10.2015 17:02

18.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 18 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Sprzedaż produktów pod markami własnymi sieci rośnie kilka razy szybciej niż cały rynek. To efekt ich wysokie jakości i cen niższych o 30 proc. (s.B2)

UKE zbada jakość rozmów telefonicznych i internetu. Za rok konsumenci i firmy mają uzyskać dostęp do informacji o stanie sieci poszczególnych operatorów, co umożliwi wybór najlepszego dostawcy. (s.B4)

W Europie lepiej ze sprzedażą aut. Volkswagen Golf, Skoda Rapid i Mazda 3 to najlepiej sprzedające się auta na europejskim rynku. (s.B5)

PARKIET

2013 rok miał należeć do rynków wschodzących. Analitycy i zarządzający zgodnie na nie stawiali, wskazując m.in. Rosję, Brazylię i Turcję jako najbardziej obiecujące rynki akcji. Rzeczywistość rozmineła się jednak z oczekiwaniami. Rynki wschodzące radziły sobie gorzej od rozwiniętych. (s.1,3)

W całym 2013 r. Grajewo spodziewa się poprawy wyników działalności operacyjnej i netto. "Oczekujemy, że obserwowana w drugim półroczu poprawa to bardziej długotrwała tendencja, dlatego wierzymy, że ostatni kwartał tego roku będzie dla nas równie udany jak poprzedni" - powiedział Wojciech Gątkiewicz, prezes spółki. Firma zakłada, że również kolejny rok nie będzie gorszy. (s.1,6)

W tym roku na NewConnect wejdzie o połowę mniej spółek niż w 2012 r. Główną przyczyną są zaostrzone wiosną tego roku regulacje. Giełda stała się bardziej selektywna. (s.1,7)

Z powodu słabej koniunktury na rynku nawozów i kauczuków ten rok nie był udany ani dla Grupy Azoty i jej spółek zależnych, ani dla Synthosu. Mimo to analitycy przewidują, że firmy chemiczne wypłacą dywidendę z zysku za ten rok, choć skromniejszą niż dotychczas. (s.5)

Getin Noble Bank w przyszłym roku wystartuje z projektem Getin Point. Będą to nowoczesne oddziały banku. "Rezygnujemy z człowieka w takim oddziale" - powiedział Krzysztof Rosiński, prezes banku. Getin Point pojawią się na początku w centrach handlowych. Prezes zakłada, że wynik netto spółki w przyszłym roku będzie lepszy niż w 2012 i 2013 r. "Jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, to poprawa może być znacząca" - poinformował Rosiński. Dodał, że polepszy się wynik odsetkowy i prowizyjny. (s.10)

GAZETA WYBORCZA

Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejny projekt założeń do zmiany ustawy o nadzorze finansowym. Jej celem jest ucywilizowanie pozabankowego rynku pożyczek, bo dziś, by ich udzielać, nie trzeba mieć pozwolenia. Resort chce, by całkowity koszt pożyczki nie mógł przekroczyć 50 proc. pożyczanej kwoty. (s.24)

PULS BIZNESU

MSP broni spółek przed ZUS. Ozusowanie rad nadzorczych będzie groźne dla niektórych spółek Skarbu Państwa - ostrzega resort. (s.2)

Po kilku chudych latach na rynek szybkich pożyczek wraca dobra koniunktura. Banki z kredytami wychodzą na ulicę. (s.4)

Dyrektywa tytoniowa na ostatniej prostej. E-papierosy będą regulowane, ale prawdopodobnie nie tak ostro, jak obawiała się branża. (s.5)

W przyszłym roku polska gospodarka wzrośnie o 3 proc. - twierdzą analitycy biorący udział w rankingu "Pulsu Biznesu". (s.10)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Internet przegrywa z tradycyjnymi sklepami, dyskontami i bazarami - wynika z badania "Zwyczaje zakupowe Polaków" opracowanego dla "DGP" przez Agencję Badawczą PBS. (s.A4)

Janukowycz dogadał się z Kremlem. W zamian za tańszy gaz i 15 mld USD kredytu Ukraina zaoferuje najpewniej koncesje w energetyce. Jednak na utracie kontroli nad własną infrastrukturą gazową się nie skończy. Kijów będzie też musiał zapłacić polityczną cenę. (s.A6)

Orlen może się umocnić w Czechach. Koncern ENI chce sprzedać udziały w czeskich rafineriach i sieć tamtejszych stacji paliw. Taka inwestycja może kosztować ok. 3-4 mld koron. Tymczasem Orlen pożyczył właśnie swojej czeskiej spółce zależnej 4 mld koron. (s.A8)

Dziś Nano Carbon, spółka należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu i KGHM TFI, uruchomi produkcję grafenu i internetowy kanał jego sprzedaży - ustalił "SGP". (s.A8)

Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel ocenia, że trzeba wydłużyć termin przedawnienia zmów przetargowych. Dodaje, że obecnie jest on jednym z najkrótszych w Europie. (s.A11)

W Polsce sprzęt gospodarstwa domowego jest wciąż najtańszy w Europie. Dlatego jego wytwórcy widzą miejsce na podwyżki. (s.A12) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)