Przegląd prasy gospodarczej, środa, 20 stycznia
...
20.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 20 stycznia
RZECZPOSPOLITA
Według ekonomistów, w 2010 r. czeka nas powolny wzrost płac realnych. Dane GUS oznaczają, że mieliśmy wyższy, nawet 3-procentowy, wzrost PKB w IV kwartale. (s.B1)
Władze Gazpromu zadowolone - mają nabywców na trzy czwarte gazu, jaki ma płynąć gazociągiem Nord Stream. Teraz muszą zadbać o to, by mieć też surowiec. (s.B1)
Kryzys nie zahamował reform strukturalnych w kraju, co poprawiło wydajność pracowników. W Europie Zachodniej efektywność spadła najbardziej od prawie 20 lat. (s.B2)
Oprocentowanie lokat długoterminowych będzie rosło. O pieniądze klientów będą walczyć te banki, które nadal muszą zwiększać swoją płynność. Realna wartość naszych oszczędności wzrośnie. (s.B3)
Konkurs na szefa warszawskiego parkietu zostanie ogłoszony w lutym. Poszukiwani będą także nowi doradcy prywatyzacji GPW. (s.B3)
"PKP InterCity nie zostanie sprywatyzowane w I kwartale 2010 roku" - powiedział "Rz" Andrzej Wach, prezes PKP SA. "Obecne regulacje rynku są niewystarczające, nie uwzględniają jego aspektu ekonomicznego" - dodaje. Zdaniem szefa grupy PKP, obecnie obowiązujące regulacje na rynku mogą utrudnić znalezienie inwestora dla spółki z grupy PKP, obsługującej pociągi ekspresowe i pospieszne. "Łatwiej znajdziemy chętnych na akcje PKP InterCity, jeżeli będą jasne zasady funkcjonowania rynku, na którym działa spółka" - mówi Wach. Jak wyjaśnia, potrzebne są takie przepisy, które będą chronić przewoźników funkcjonujących na rynku i jednocześnie korzystających z dotacji publicznych, w przypadku wejścia na rynek nowych graczy. (s.B4)
Usuwanie zimowych awarii będzie kosztować Tauron kilkanaście milionów złotych. (s.B7)
GAZETA WYBORCZA
Gazprom ma zapłacić dług za tranzyt gazu przez Polskę w 2006 r. Wyrok arbitrażu zatwierdził Najwyższy Sąd Handlowy Rosji. (s.26)
PARKIET
Inwestorzy z zagranicy zgłaszają w styczniu olbrzymi popyt na polskie papiery skarbowe, podbijając ich ceny. To dobra wiadomość dla klientów funduszy dłużnych. (s.1,8)
Ten rok ma przynieść wyraźne zmiany w portfelu Capital Partners. Jeszcze w tym kwartale zapadną decyzje co do dalszej obecności funduszu w Bipromecie. Niewykluczone, że spółkę przejmie inwestor strategiczny. O planach giełdowych myślą Bać-Pol i Piec-Export. Chęć pozyskania pieniędzy na nowe inwestycje sygnalizuje CP Energia, ale pod warunkiem, że wycena spółki wzrośnie. Capital Partners myśli też o wprowadzeniu na NewConnect PTV Production i Aero AT. (s.1,2,3)
MSP chce zmian w radzie nadzorczej Lotosu. NWZA zaplanowano na 11 lutego. (s.4)
Introl ocenia, że wyniki spółki w tym roku mogą być zdecydowanie lepsze od tych za 2009 r. Portfel zamówień w spółce matce jest teraz co najmniej o 30 proc. większy niż rok wcześniej. (s.6)
PULS BIZNESU
W 2009 r. do TFI napłynęło 2,5 mld zł. W tym będzie dużo lepiej, bo banki postawią na sprzedaż jednostek. (s.10)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Trzech inwestorów rozważa zakup akcji polskich linii lotniczych. Nie ma wśród nich typowanej na inwestora niemieckiej Lufthansy. Największe szanse na przejęcie naszego przewoźnika ma KLM. W ciągu kilku tygodni MSP rozpocznie rozmowy z oferentami. (s.A1,C2)
Resort rozwoju regionalnego chce ograniczyć liczbę firm, które mogą skorzystać z dotacji. Nawet 80 proc. przedsiębiorców może zrezygnować z konkursu. (s.C1)
"Jestem zwolennikiem rekomendacji T" - mówi Mateusz Morawiecki, prezes B WBK. Jej celem jest ograniczenie wartości przyznawanych kredytów konsumpcyjnych. (s.C1,C10)
PKP Cargo zapowiadają ostrą walkę o rynek przewozu paliw. Zamierzają zwiększyć ilość przewożonych produktów o ponad 40 proc. Chcą też przejąć obsługę kolejową Orlenu. (s.C4)
Tauron Polska Energia potrzebuje nowej kopalni. Strategia zakłada uzyskiwanie 50 proc. wykorzystywanego węgla z własnych kopalni. Firma zamierza przejąć kopalnię Bolesław Śmiały od swojego dostawcy, Kompanii Węglowej. (s.C4)
Branża internetowa szacuje, że w tym roku reklamodawcy zwiększą wydatki na promocję w sieci o 10-15 proc. (s.C5)
BZ WBK w tym roku otworzy być może nawet 100 nowych placówek franczyzowych i kilka własnych oddziałów. Bank chce być aktywnym graczem na rynku kredytów, ale przede wszystkim kresytów gospodarczych, kierowanych zwłaszcza do małych i średnich firm. Ostrożniej podchodzi do kredytów konsumpcyjnych. "Nie oznacza to, że się z nich wycofamy, ale będą one kierowane - jak dotychczas - przede wszystkim do naszych klientów, których historię kredytową i dochody dobrze znamy" - mówi Mateusz Morawiecki, prezes banku. Dodał, że nie została jeszcze podjęta decyzja odnośnie dywidendy za 2009 r. (s.C10)
POLSKA
W drugiej połowie roku będziemy mieć grubsze portfele. Ceny będą rosły wolniej niż nasze wynagrodzenia. (s.17) (PAP)
morb/