Przegląd prasy gospodarczej, środa, 3 marca

...

03.03.2010 | aktual.: 03.03.2010 07:53

03.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 3 marca

RZECZPOSPOLITA

Niemcy zgodzili się zmienić przebieg rurociągu Nord Stream tak, by nie utrudniał żeglugi przez Bałtyk. Zbyt płytko położona instalacja mogłaby blokować drogę do Świnoujścia statków z płynnym gazem dla Polski. (s.A1,B3)

W lutym w porównaniu ze styczniem podpisano mniej umów z inwestorami. W dwóch trzecich stref nie pojawiła się ani jedna nowa firma. Problemem jest brak atrakcyjnych gruntów i przewlekłe procedury. (s.B1)

Firma Gaz-System jeszcze w marcu rozpocznie negocjacje z EuRoPol Gazem o przejęciu zarządzania rurociągiem jamalskim w Polsce - dowiedziała się "Rz". (s.B1)

Z cyfrowej telewizji korzysta już jedna trzecia abonentów sieci kablowych w Polsce - wynika z szacunków "Rz". (s.B6)

Państwo chce na 10 lat rozłożyć proces odkupu zapasów ropy i paliwa. Orlen i Lotos chciały szybszych rozwiązań. (s.B7)

We wtorek wiceminister skarbu Joanna Schmid spotkała się z przedstawicielami prawie 30 domów maklerskich. Dziś podobne spotkanie odbędzie z szefami TFI, a jutro z OFE. "Celem spotkania z przedstawicielami domów maklerskich jest wymiana poglądów odnośnie założeń do prywatyzacji GPW" - mówi "Rz" Joanna Schmid, wiceminister skarbu. "Dotyczy to struktury akcjonariatu po prywatyzacji oraz uczestnictwa członków giełdy w jej prywatyzacji" - dodaje. (s.B8)

Fundusz stabilizacyjny przy debiucie PZU ma objąć 10-15 proc. puli akcji z oferty publicznej. (s.B8)

GAZETA WYBORCZA

Tylko w lutym akwizytorzy przekonali do zmiany OFE ponad 142 tys. osób. Co druga zmieniła fundusz na gorszy. (s.25)

Banki miały kiepski rok, ale ich zarządy - nie. Zyski banków stopniały o kilkadziesiąt procent, a ich szefowie wypłacają sobie milionowe pensje. (s.26)

W ubiegłym roku Google zarobił w polskim internecie ponad 300 mln zł - wynika z nieoficjalnych informacji "Gazety". (s.27)

PARKIET

Akcjonariusze spółek kontrolowanych przez Michała Sołowowa w tym roku nie mają co liczyć na dywidendy. Wartość posiadanych przez nich papierów nie wzrośnie też dzięki buy-backowi, choć i Synthos i Echo Investment od dawna są przygotowane do skupu akcji własnych. Główny inwestor zamierza kontynuować swoją politykę w każdej z czterech spółek. (s.1,4)

Grajewo liczy na zysk w 2011 roku. Spółka zamierza dokończyć budowaną w Rosji fabrykę. Na ten cel potrzebuje 50 mln euro. Może przeprowadzić emisję akcji. (s.5)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Najlepszy krajowy fundusz akcji dał w lutym zarobić 2,9 proc. Najgorszy stracił 4,6 proc. Na minusie luty zakończyła zdecydowana większość funduszy akcji inwestujących na warszawskiej giełdzie. (s.C1,C7)

Na ekstrawypłaty Krajowy Fundusz Drogowy zarezerwował ponad 1,7 mld zł. Pieniądze trafią m.in. do spółki GTC, która buduje autostradę A1 i zarządza nią. O odszkodowanie będzie się starał Stalexport, operator A4 z Krakowa do Katowic. (s.C2)

W połowie roku zacznie się intensywna wymiana flot samochodowych - prognozują specjaliści analizujący rynek motoryzacyjny. O nowych autach myślą takie tuzy jak TP, PZU, PKN Orlen, KGHM i PGNiG. (s.C3)

Zapotrzebowanie energetyki na węgiel z Kompanii Węglowej jest jeszcze mniejsze niż w 2009 r., może nastąpić spadek o kolejne dwa, trzy miliony ton - ocenia Zbigniew Paprotny, wiceprezes spółki. (s.D2) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)