Przegląd prasy gospodarczej, środa, 30 grudnia
...
30.12.2009 | aktual.: 30.12.2009 08:00
30.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 30 grudnia
RZECZPOSPOLITA
Zawarcie porozumienia gazowego z Rosją oraz dodatkowe dostawy paliwa w przyszłym roku i kolejnych latach zależą od tego, czy Polska zgodzi się, by Gazprom nie zapłacił 80 mln USD. To kwota należności, jakie rosyjski koncern ma wobec spółki EuRoPol Gaz za tranzyt surowca przez Polskę. Jak wynika z informacji "Rz", ten problem spowodował, że minister skarbu negatywnie ocenił porozumienie gazowe, którego treść przedstawiciele resortu gospodarki ostatecznie uzgodnili na początku grudnia w Moskwie. (s.A1,B5)
Wartość nowych inwestycji zagranicznych w przyszłym roku powinna przekroczyć 7 mld euro. Priorytetem mają być usługi na potrzeby biznesu. Inwestować będą głównie firmy już działające w Polsce. Nie stworzą wielu nowych etatów. (s.B1)
Rosjanie nie spełnią groźby i nie zakręcą naftowego kurka. Wczoraj uzgodnili warunki tranzytu ropy przez Ukrainę. (s.B1)
Przyszły rok będzie spokojniejszy i lepszy od 2009, ale eliminacja skutków kryzysu światowego w Polsce zakończy się dopiero w latach 2012 - 2014 - wynika z prognoz gospodarczych największych organizacji przedsiębiorców. (s.B2)
Budowa szybkiej kolei w Polsce ma się rozpocząć w 2014 r. Przez sześć lat powstanie 540 km odpowiednich torów. (s.B4)
GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę elektronicznego systemu poboru opłat (ESP) za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych. O zlecenie warte ok. 500 mln zł powalczą firmy z całego świata. (s.B4)
Część 5,5 mld zł pożyczki, jaką Fundusz Ubezpieczeń Społecznych otrzymał w poniedziałek z budżetu, została przeznaczona na wypłatę emerytur i rent, a nie na spłatę kredytów ZUS. (s.B5)
12 stycznia rada nadzorcza Pekao SA będzie wybierać nowego prezesa. Faworytami w walce o fotel prezesa banku są Alicja Kornasiewicz i Luigi Lovaglio. (s.B6)
GAZETA WYBORCZA
Nasze wydatki będą nadal mocno wspierać wzrost gospodarczy. Polacy coraz mniej obawiają się przyszłości. Wskaźniki nastrojów konsumentów zbliżają się do poziomów sprzed kryzysu finansowego. (s.24)
Rządowe gwarancje spłaty kredytów miały rozruszać gospodarkę, rozruszały 16 firm. Prezesi banków komercyjnych winią za to państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego. Prezes BGK uważa natomiast, że to banki zbytnio "żyłują" marże. (s.25)
PARKIET
Krzysztof Moska, główny akcjonariusz Lenteksu i Plast-Boksu, uważa, że spółki mają dość pieniędzy na rozwój i tegoroczne zyski powinny wypłacić inwestorom. Inwestor będzie się domagał wypłaty w formie dywidendy całego tegorocznego zysku Plast-Boksu, w Lenteksie - większej jego części. (s.1,3)
Rząd przyjął we wtorek zaproponowane przez resort gospodarki zmiany w ustawie dotyczącej zapasów ropy i gazu. Nie zmieniają one jednak w żaden sposób sytuacji Orlenu i Lotosu. Oba koncerny będą nadal musiały gromadzić wielkie rezerwy. Na zasadnicze zmiany w ustawie przyjdzie im jeszcze poczekać. (s.3)
PBG Dom, deweloper z budowlanej grupy PBG, chce w 2010 r. zwiększyć skalę działalności, wykorzystując problemy konkurencji. "Szukamy na rynku gotowych do uruchomienia od zaraz projektów, głównie mieszkaniowych" - mówi Tomasz Hofman, prezes PBG Dom. Firma ma na ten cel do wydania kilkadziesiąt milionów złotych. (s.5)
Minister skarbu będzie próbował w Wilnie przekonać władze Litwy do lepszej współpracy z PKN Orlen, właścicielem jedynej rafinerii w tym kraju. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przedstawiciele ministerstwa skarbu będą w styczniu w Wilnie kontynuować rozmowy o wykorzystaniu terminalu w Kłajpedzie przez rafinerię w Możejkach. (s.6)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Kryzys na rynku mieszkaniowym się kończy. Ceny nie będą już spadać, a o kredyt będzie łatwiej. (s.A1)
W styczniu wielu Polaków zapłąci więcej albo za prąd, albo za jego dystrybucję. Tylko klienci firm z Polskiej Grupy Energetycznej oraz EnergiaPro Gigawat i EnergiaPro nie muszą bać się podwyżek. (s.C1)
Sprzedaż nowych aut w 2010 r. może się zmniejszyć nawet o 40 proc. (s.C1)
Rekomendacja "T" przygotowywana przez KNF i nakazująca bankom większą ostrożność w udzielaniu kredytów osobom fizycznym jest potrzebna - mówi "DGP" szef ING Banku Brunon Bartkiewicz. (s.C1,C10)
Ceny tzw. miękkich surowców, herbaty, kakao i cukru, skoczyły do najwyższych od kilkudziesięciu lat poziomów. (s.C8)
Największe zyski przyniosły w tym roku inwestycje na giełdzie moskiewskiej. Także w przyszłym tamtejsze akcje mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt procent. (s.C9)
morb/