Przegląd prasy gospodarczej, środa, 30 marca

...

30.03.2011 | aktual.: 30.03.2011 07:53

30.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 30 marca.

RZECZPOSPOLITA

15 mld zł może dostać rząd za akcje PKO BO i kopalń węgla. Czy skuszą one inwestorów? (s.A1,B6)

Walutą Węgier jest forint - taki zapis może się znaleźć w nowej węgierskiej konstytucji, która ma być gotowa w kwietniu. Z taką propozycją chce wystąpić sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Mihaly Varga. "Węgry zawierają w forintach wszystkie umowy gospodarcze. Musimy bronić forinta" - oświadczył sam premier Viktor Orban w wywiadzie dla telewizji M1. Gdy dziennikarz spytał, co się stanie, jeśli Węgry będą chciały mieć euro, Orban odpowiedział: "Trzeba będzie zmienić prawo". (s.B1)

Katastrofy naturalne oraz wywołane przez człowieka spowodowały w minionym roku straty w wysokości 218 mld USD. (s.B1,B4)

Rosnąca skala transakcji fuzji i przejęć przyciąga do Polski największe fundusze inwestycyjne. Firmy private equity mogą być partnerem dla resortu skarbu w prywatyzacji spółek. Największą transakcją z ich udziałem będzie sprzedaż Polkomtelu. (s.B2)

Komisja Europejska podała wytyczne, jak będzie rozdzielać elektrowniom darmowe pozwolenia na emisję dwutlenku węgla w okresie przejściowym, czyli od 2013 r. do 2019 r. Są zgodne z polskimi oczekiwaniami. (s.B3)

Przynajmniej o 100 tysięcy mniej miejsc niż planowano zaoferują linie lotnicze w kwietniu na trasach do Egiptu i Tunezji. Powód: bardzo wolno rośnie zainteresowanie spędzeniem tam urlopu. (s.B4)

Wedel jest jednym z czterech narodowych sponsorów mistrzostw Europy w piłce nożnej. (s.B8)

PARKIET

Stephen Schwarzman, założyciel i prezes Blackstone, jednego z głównych graczy na globalnym rynku private equity, przyjeżdża pod koniec tygodnia do Polski. Z informacji "Parkietu" wynika, że w programie kilkudniowej wizyty jest spotkanie z przedstawicielami resortów finansów i skarbu. "Schwarzman chce lepiej poznać Polskę i zapewne będzie chciał tu zainwestować" - powiedział rozmówca gazety. W połowie marca pojawiły się informacje, że Blackstone, który był wymieniany wśród chętnych na Polkomtel, wycofał się z boju o operatora. Być może amerykański fundusz nie powiedział ostatniego słowa. (s.1,2,3)

PKN Orlen ostrzega, że za miesiąc mogą wzrosnąć koszty produkcji paliw. Powód? Zaplanowana na 1 maja likwidacja ulgi akcyzowej na estry, będące ekologicznymi komponentami paliw. W opinii prezesa koncernu Jacka Krawca, zachowanie obecnego zwolnienia może być jednym ze sposobów ulżenia polskim koncernom paliwowym. Czy rząd skorzysta z uprawnień? (s.1,4)

Bakalland kupi pakiet kontrolny produkującej paluszki firmy Beer Fingers. Za 65 proc. udziałów zapłaci 400 tys. zł. Do sfinalizowania umowy ma dojść w ciągu miesiąca. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Facebook - 50 mld USD, Groupon - 25 mld USD, Zynga - 10 mld USD, Twitter - 5 mld USD. A Warren Buffett ostrzega inwestorów - większość będzie przeceniona. Bańka pęknie? (s.28)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Polskie firmy chemiczne chcą zastąpić rosyjski gaz przesyłany im przez PGNiG tańszym, kupowanym w Niemczech, z rurociągu Nord Stream. Polska Izba Przemysłu Chemicznego ma już gotowy projekt budowy tzw. interkonektora, łączącego nasz system gazowy z Nord Stream. Dzięki niemu mogłaby sprowadzać z Niemiec 3 mld m sześc. rosyjskiego gazu rocznie. (s.A1,A10)

Choć rząd planuje ograniczać program dopłat do kredytów mieszkaniowych, w tym roku może wydać na niego więcej. Rosną limity określające, ile maksymalnie może kosztować metr kwadratowy mieszkania w ramach "Rodziny na swoim". (s.A3)

Osłabieniem wzrostu gospodarczego zapłacą kraje Unii oraz USA za brak rzetelnej restrukturyzacji instytucji finansowych - twierdzą eksperci MFW. System finansowy jest dziś w gorszej kondycji niż przed kryzysem. (s.A7)

PULS BIZNESU

Choć budowa Stadionu Narodowego nie idzie jak po maśle, jej wykonawca i inwestor zapewniają, że problemu nie ma. Natomiast podwykonawcy alarmują, że termin zakończenia inwestycji jest zagrożony. (s.4)

Resort skarbu dopieści w tym roku warszawską giełdę. PKO BP, BGŻ, JSW i Polski Holding Nieruchomościowy to największe oferty szykowane przez MSP. (s.8) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)